Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8572
  • Euro 9.2978
  • GR ALTIN 487.71
  • ÇEYREK 800.14

Bu pazar seçim olsa hangi partiye kesinlikle oy vermezdiniz?

Bu anket başka anket...

Bu pazar seçim olsa hangi partiye kesinlikle oy vermezdiniz?
  • 15 Haziran 2020, Pazartesi 12:25

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik durumu kötüleşen yurttaşların yarısı, bu süre içerisinde en az bir tür borcu ya da faturasını ödeyemezken, ortaya çıkan tablo seçmen eğilimini de etkiledi.

“Türkiye’nin en büyük sorununun ekonomi ve işsizlik olduğunu” söyleyenlerin oranı yaklaşık 12 puan artarak, neredeyse yüzde 50’yi buldu.

Metropoll Araştırma Şirketi’nin araştırmasına göre son 1 yıl içinde geçim şartlarının kötüleştiğini söyleyenlerin oranı yüzde 53.5 olurken, AK Parti seçmenin yüzde 39’u da geçim şartlarının kötüleştiği görüşüne katılıyor.

Katılımcıların yüzde 31.8’i salgın sürecinde işsiz kaldığını; yüzde 8’i ücretsiz izine gönderildiğini belirtti.

Katılımcıların yüzde 20.3’ü temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını ifade ederken, yüzde 58’i ise yalnızca barınma ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabildiğini dile getirdi.

Katılımcıların yüzde 20.4’ü kredi kartı borcunu ödeyemediğini; yüzde 17.8’i diğer kişilere olan borçlarını ödeyemediğini; yüzde 17.7’si faturasını ödeyemediğini; yüzde 17.2’si ise kirasını ödeyemediğini, yüzde 17.2’si de banka borcunu ödeyemediğini dile getirdi.

AK PARTİ SEÇMENİ TEPKİLİ

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre; çalışma kapsamında AK Parti seçmeninin partisine tepkili olduğu sonuçlara da yansıdı.

Katılımcılara, Bu pazar erken bir milletvekili seçimi olma hangi parti veya partilere kesinlikle oy vermezdiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Bir kişiden birden fazla yanıtın aldığı sonuçlara göre katılımcıların yüzde 57.2’si HDP’ye, yüzde 27.1’i AK Parti'ye, yüzde 26.6’sı CHP’ye, yüzde 21.9’u MHP’ye “kesinlikle oy vermeyeceğini” bildirdi.

Yeni kurulan Gelecek Partisi’ne kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 11.5 olurken, DEVA Partisi’ne oy vermeyeceğini ifade edenlerin oranı ise yüzde 9.7 oldu.

Mayıs ayında gerçekleştirilen anket çalışmasında seçim olsa kararsız olduğunu ya da sandığı protesto edeceğini söyleyen seçmenlerin yüzde 29’unu AKP, yüzde 13’ünü CHP, yüzde 7’sini MHP, yüzde 7’sinin HDP ve yüzde 4’ünün de İYİ Parti kaynaklı olduğu belirlendi.

 

Son ankette dikkat çeken sonuçlar! Son ankette dikkat çeken sonuçlar!


ANKET

Türk Tabipler Birliği kapatılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık