Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.0334
  • Euro 9.4934
  • GR ALTIN 491.14
  • ÇEYREK 806.24

BM'den tartışma yaratacak rapor!

Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'nun 87'nci oturumunda Türkiye ile ilgili 3 karar alınarak ilgili taraflara 'adaletsizliği giderin' çağrısı yapıldı.

BM'den tartışma yaratacak rapor!
  • 27 Haziran 2020, Cumartesi 15:04

Grubun hazırladığı üç raporda, FETÖ'ye üye olmakla suçlanan Akif Oruç, Faruk Serdar Köse ve Abdulmuttalip Kurt adlı kişilerin tutuklanmalarının 'keyfi' olduğu yazıldı.

EuroNews'te yayınlanan habere göre; Söz konusu kişilerin suç işlediğine dair yeterli delil olmadan gözaltına alındığı belirtilen raporların birinde, Oruç'un cezaevi koşullarının 'kabul edilemez' seviyede oluğu aktarıldı. Çalışma grubu yapılan incelemeler doğrultusunda, kapasitesinin üzerinde mahkumun bulunduğu cezaevlerindeki hijyen ve sağlık sorunlarına ve yasal gözaltı sürelerinin aşıldığına da dikkat çekti.

"TUTUKLAMALAR KEYFİ"

Altı çizilen diğer bir husussa, üç mahkuma yöneltilen ve suç sayılan iddiaların FETÖ'nün Ankara tarafından "terör örgütü" ilan edilmeden önceye dayandığı oldu.

Raporlarda, tutuklamaların 'keyfi' olmasının yanı sıra, İnsan Hakları Sözleşmesindeki "Hiç kimse, işlendiği zaman ulusal veya uluslararası hukuka göre suç oluşturmayan bir eylem veya ihmalden dolayı suçlu bulunamaz" maddesinin ihlali olarak değerlendirdi.

Oruç'a yöneltilen suçlamalardan biri olan ByLock adlı mesajlaşma uygulamasının kullanımı Köse ve Kurt'un da gözaltına alınması için delil gösterildiğini aktaran Çalışma Grubu, kamuoyunun ulaşımına açık, yasal olan bir uygulamanın kullanımının suç teşkil etmeyeceğini, aksinin uluslararası sözleşmelere göre ifade özgürlüğünü delmek olacağını kaydetti.

"DERHAL SERBEST BIRAKILMALILAR"

Davaların görüldüğü mahkemelerin bağımsızlığının tartışmalı olduğunu savunan BM Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu, Türkiye hükümetine çağrıda bulunarak; 3 mahkumun da uluslararası hukuk usulünce derhal serbest bırakılmasını, yasal süreçlerle ilgili bağımsız soruşturma başlatılmasını ve mahkumlara 'keyfi tutuklama' boyunca yaşadığı mağduriyetlerden dolayı tazminat yolunun açılmasını istedi.

Grup, İnsan Hakları Komisyonuna da bahsi geçen dava dosyalarını mercek altına alıp mağduriyetlerin giderilmesi ve adaletin sağlanması için harekete geçme çağrısında bulundu.

 

FETÖ CIA’ya yardım ediyor FETÖ CIA’ya yardım ediyor

'FETÖ bir CIA projesidir' 'FETÖ bir CIA projesidir'

Etiketler: fetö

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık