Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6402
  • Euro 10.1554
  • GR ALTIN 492.00
  • ÇEYREK 807.32

Bir siz eksiktiniz.... Rus Ortodoks Kilisesi Ayasofya tartışmasına daldı!

Rus Ortodoks Kilisesi, Türkiye'nin Ayasofya'yı müzeden camiye dönüştürme isteğini "Orta Çağ'a dönüş" olarak tanımladı.

Bir siz eksiktiniz.... Rus Ortodoks Kilisesi Ayasofya tartışmasına daldı!
  • 05 Temmuz 2020, Pazar 14:55

 Rus Ortodoks Kilisesi'nin Dış Kilise İlişkileri Dairesi Başkanı Piskopos Mitropolit İlarion çok sayıda farklı mezhebin bir arada yaşadığı bir dünyada, inananların duygularına saygı gösterilmesi gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe'nin Rus Interfax haber ajansından aktardığı habere göre, cumartesi günü resmi televizyon kanalında konuşan Piskopos İlarion, Ayasofya'nın tam karşısında Sultanahmet Camii'nin de bulunduğunu hatırlatarak 'Türkiye'de camii eksikliği olmadığını, kararın açıkça siyasi bir karar olduğunu' ifade etti.

İlarion, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmek istenmesinin "din özgürlüklerinin kabul edilemez bir ihlali olduğu" yorumunu yaparken, "Şimdi Orta Çağ'a geri dönemeyiz. Çok kutuplu, çok mezhepli bir dünyada yaşıyoruz ve inananların duygularına saygı göstermemiz gerekiyor" dedi.

"ÜLKE İÇİ SİYASETE DÖNÜK BİR ADIM"

Rus Ortodoks Kilisesi'nin Ayasofya'nın camiye dönüştürülme amacına anlam veremediğini de belirten İlarion bu girişimin ardında 'ülke içi siyasete yönelik bir amaç olduğuna inandığını' söyledi.

Ayasofya'nın camiye dönüştürülme girişime İstanbul Fener Rum Patriği Bartholomeos da karşı çıkıyor. Patrik, Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesinin Hristiyanları hayal kırıklığına uğratacağını, Doğu ile Batı arasında 'çatlağa' neden olabileceğini söylemişti.

Kaynak: Yeniçağ
Etiketler: Ayasofya rusya

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık