Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9475
  • Euro 18.5569
  • GR ALTIN 1032.3
  • ÇEYREK 1697.0

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın: Genç yaş grubunun aşılanması gerekiyor!

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Korona virüste genç yaş grubunun aşı olma konusunda ihmalkar davrandığını söyledi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın: Genç yaş grubunun aşılanması gerekiyor!
  • 13 Ekim 2021, Çarşamba 14:38

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Akın, havalar soğuyup kapalı ortamlar daha fazla kullanıldığında vaka sayılarının çok daha fazla artmasının beklendiğini söyledi.

Prof. Dr. Akın, “Giderek sağlık kurumlarının yükü artacak. Buna bağlı olarak grip enfeksiyonuna bağlı yatışlar da oluyor. Hastanelere yatan sayısı da bu nedenle fazla olacak. Kapasite sınırları zorlayacak. Hatta şu anda bile sınırlarını zorlayan yerler olduğunu duyuyorum” dedi.

‘HASTALIK GENÇ YAŞA KAYDI’

Artışın birkaç faktörü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akın, şöyle konuştu:

* Aşıyla hastalıktan korunanlar olduğu kadar daha genç yaş grup aşı olma konusunda ihmalkar ya da tereddütkar davranıyor.

* Dolayısıyla hastalık genç yaş grubuna doğru kaymış durumda. Eskiden bu grupta hastalık daha az gözüküyordu?

* Çünkü yaşlılarda daha fazla görünüyordu, bunlar hemen çok yakın bir zamanda hastaneye yatıyordu.

* Şu anda aşı olanlar aşıyla korundukları için bu kişiler hastalıktan etkilenmiyorlar belki; ama aşı olmayan grup ki bunlar özellikle 18-35 yaş grubuna yerleşmiş durumda.

* Bu grup enfekte oluyor. Bu grup enfekte olduğunda aşıyla korunan kişilerin eğer yeterli koruması yoksa bunları da bulaştırmaya başlıyor.

* Toplumda bir kısır döngü var. Genç yaş grubu ‘bana bir şey olmaz' diyerek aşı olmuyor; ama enfekte oluyorlar.

* Zaman zaman basit semptomlar da gözükebiliyor. Bunlar ailelerine ya da arkadaş gruplarına gittiklerinde arkadaşlarına ya da ailelerine bulaştırıyorlar.

‘GENÇ YAŞ GRUBUNUN AŞILANMASI GEREKİYOR'

* Ama neler olduğunu, hastanelerde yatan vakaları görüyoruz. ‘Keşke aşı olsaydım’ dememek lazım. Çünkü hastanede yoğun bakımda yatanlardan önemli bir kısmı aşısız.

* Bunlarla konuştuğumuz zaman ‘keşke aşı olsaydım’ diyor. Çünkü ağır bir solunum yetmezliği ortaya çıkıyor. Hangi gençte nasıl ilerleyeceği belli değil.

* Şu anda Türkiye'de Delta, Delta Plus dolaşımda. Bunun bulaşıcılığı çok yüksek. Dolayısıyla hem aşı olmuyorsunuz hem maske, mesafe kurallarına uymuyorsunuz hem her türlü tedbiri elden bırakıyorsunuz çok kolay enfekte oluyorsunuz.

* Dolayısıyla bir türlü vaka sayısı düşmüyor. Bu işi frenlemenin temel yolu toplumun önemli bir kısmının aşı olması ki bu rakam tüm toplum için yüzde 70; ama 18 yaşın üzerindekiler ile ilgili olarak bu rakamın yüzde 90'larda olması lazım.

– Maske ve mesafeye muhakkak uymak lazım. Ayrıca kapalı alanların sık sık havalandırılması da önemli. Ciddi miktarda virüsün havada bulunma sayısını azaltıyor.

Kaynak: Sözcü

yukarı çık