Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.554
  • Euro 10.0867
  • GR ALTIN 497.06
  • ÇEYREK 815.48

Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Çocuklara virüs aşısı yapılacak mı?

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Türkiye'de yetişkinlere uygulanacak koronavirüs aşısının çocuklara yapılıp yapılmayacağına dair konuştu.

Bilim Kurulu üyesi açıkladı: Çocuklara virüs aşısı yapılacak mı?
  • 09 Ocak 2021, Cumartesi 15:29

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi  Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs aşılarının çok yakında yetişkinlere uygulanacağını söyledi.

Çocukların da virüse karşı korunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Kara, yetişkinlerden gelecek sonuçlara göre hareket edeceklerini belirtti.

6 ay süreyle aşı çalışmalarını izleyeceklerini ifade eden Prof. Dr. Kara, "Çocuklarda aşı uygulayacağımız zaman en azından iki kere düşünüyoruz" dedi..

Prof. Dr. Ateş Kara, "Bugün elimizdeki veriler aşının güvenli olduğunu gösteriyor. Ama 1-2 ay içinde kesinlikle güvenli olduklarını göreceğiz. O zaman çocuk çalışmaları yapacağız. Aşıyı çocuklara sunmamız için daha kesin ve daha net ayağımızın yere basması lazım. Şu anda tek ayağım çok kuvvetli yere basıyor, diğeri hemen hemen bastı; ama ikisi de tam bastıktan sonra çocuklara yapacağız" dedi.

'ÇOCUKLARA AŞI YAPACAĞIMIZ ZAMAN İKİ KERE DÜŞÜNÜYORUZ'

Çocukların da Kovid-19 karşı aşılanması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Kara, "Ama bugün baktığımız zaman "hemen acil mi" dersek çok acil değil, daha az hastalandıkları için. Ama aşılanmaları gerekir mi, gerekir. Çocukta kararı biz veriyoruz ya da anne-baba veriyor. Bu nedenle de bizim çocuğa yapabileceğimiz aşı için çok daha kesin ve emin olmamız lazım. Bir çocuk en az 80 yıllık bir dönem yaşayacak daha. Çocuklarda aşı uygulayacağımız zaman en azından iki kere düşünüyoruz. 'Bu aşı gerekli mi, bu aşı güvenli mi, ben bu aşıyı yaparsam çocuğa bir şey olur mu' benim bunların hepsi için içimin çok rahat olması lazım ki çocuğa aşıyı yapayım." diye konuştu.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık