Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.1555
  • Euro 9.7345
  • GR ALTIN 457.31
  • ÇEYREK 750.3

Beştepe'den Ali Erbaş açıklaması: Böyle bir şeyi kabullenemeyiz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Ayasofya’da okuduğu cuma hutbesindeki ifadelerle tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'la ilgili "Hutbede Atatürk'e dil uzatılması diye bir şey söz konusu değil. Çünkü Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış değil" dedi.

Beştepe'den Ali Erbaş açıklaması: Böyle bir şeyi kabullenemeyiz
  • 28 Temmuz 2020, Salı 12:08

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı CNN Türk canlı yayında Ayasofya’da Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın tepki çeken ve Atatürk’ü hedef aldığı tartışmalarına neden olan cuma hutbesine ilişkin açıklamada bulundu.

Sözcü Kalın şunları söyledi:

Hutbede Atatürk’e dil uzatılması diye bir şey söz konusu değil. Çünkü Atatürk bu vakfiyeyi ortadan kaldırmış değil. Dönemin şartları içerisinde oranın müze olarak kullanılmasına karar verilmiş.

Atatürk’e lanet okundu sonucunu çıkarmak, çok iyi niyetli bir değerlendirme olmaz. Biz de böyle bir şeyi kabullenemeyiz.

Bırakın başka bir yerde Cuma hutbesinde lanet okunmasını doğru bir yaklaşım olarak kabul etmeyiz.

ERBAŞ NE DEMİŞTİ?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya’da okuduğu cuma hutbesinde, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya’yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini kullanmıştı. Erbaş’ın bu sözleri Atatürk’ü hedef aldığı şeklinde yorumlanmış ve büyük tepki çekmişti.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık