Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.6604
  • Euro 8.9115
  • GR ALTIN 458.62
  • ÇEYREK 752.42

Beştepe'de kabinede revizyon iddiası!

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Binali Yıldırım'ın Beştepe'ye taşınacağını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağ kolu olacağını iddia etti.

Beştepe'de kabinede revizyon iddiası!
  • 26 Eylül 2019, Perşembe 0:51

Deniz Zeyrek, güvenilir olduğunu iddia ettiği bir gazeteci arkadaşından aldığı kulis bilgilerini aktardı.

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek bugünkü “Sen bildiğin yolda devam et” başlıklı yazısında,  "Yıldırım, ilk değişiklikte Beştepe'ye taşınacak ve Erdoğan'ın sağ kolu olacak. " dedi.

Zeyrek yazısında kalan ve giden bakanları da açıkladı.

DENİZ ZEYREK'iN YAZISINDAN O BÖLÜM ŞÖYLE:
 
31 Mart yerel seçimleri ile 23 Haziran'da tekrarlanan İstanbul seçimleri sonrasında “kabine revizyonu” kaçınılmaz olarak gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın New York seyahatinden döner dönmez kabinesini “kısmen yenileyip, kısmen güçlendireceği” konuşuluyor.

Hal böyle olunca da bakanlıklar konusunda yoğun bir “dedikodu trafiği” yaşanıyor. Her zaman olduğu gibi “kim gider kim kalır” toto oynanıyor.

Bugünlerde “whatsapp haber ajansı”ndan en fazla gelen seri mesaj şu:

“Binali Yıldırım Başkan Yardımcısı olacak. Kültür/Turizm, Milli Eğitim, Sağlık ve Tarım bakanları kesin gidecek. Ekonomi Bakanı ortada. İçişleri, Savunma, Adalet bakanları kalıyor.”

Bu mesajı son gönderen “kulağı delik” diyebileceğim, söyledikleri bazen çıkan eski bir gazeteci arkadaşım oldu. Sonra aramızda şöyle bir diyalog gelişti:

– Kim diyor?
– Eski bir kaynağım.
– Çok eski galiba
– Evet ama etkin.

Bu tür listelere hiç itibar etmedim (çünkü geçmişte yapılan değişikliklerde bu tür listelerin tutma oranı çok düşük çıktı). Ancak, Ankara'yı yakından izleyen bir gazeteci olarak bu son mesajda da “genel beklentiyi” yansıtan detaylar olduğunu görüyorum.

Bunların ilki, Binali Yıldırım ile ilgili olan bölüm. Yıldırım, ilk değişiklikte Beştepe'ye taşınacak ve Erdoğan'ın sağ kolu olacak. Bazıları Yıldırım'ın Fuat Oktay'ın yerine geleceğini iddia ediyor ama benim gözlemim farklı. Başbakanlık Müsteşarlığı görevinden geldiği Cumhurbaşkanı Yardımcılığı görevini, yeni sistemin “devlet ayağı” olarak yürüten Oktay'ın görevine devam edeceğini düşünüyorum. Yeni sistemin sorunlarıyla, bürokrasiden kaynaklanan uyumsuzlukları içeren raporu son derece objektifti ve bu sorunların giderilmesi konusunda Erdoğan, Oktay'ın birikiminden yararlanmayı tercih edecektir.

İkinci “genel beklenti” ise İçişleri, Savunma ve Adalet bakanlarının kalacağı beklentisi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu üç bakanlığı “terörle mücadele” gibi konularda olmazsa olmaz görüyor ve uyum arıyor.

Hem AK Parti'de hem Beştepe'de, “bazı kesimler, olası bir kabine değişikliğinde o bakanlar (Adalet, İçişleri, Savunma) kabine dışında kalsın diye değişik yollara/yöntemlere başvuruyor” görüşü hakim.

Peki, böyle bir ayrışma varsa, Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi tarafta durur?
Örneğin, FETÖ ile mücadelede yetersiz kaldığı ima edilen Abdulhamit Gül'ün mü, yoksa Gül'ün “maklubeye kaşık sallayanlar” diyerek meydan okuduğu suçlayıcıların mı?
Dün bu konuyla ilgili üç görüşme yaptım ve şu bilgiye ulaştım:
“Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargı tartışmaları ve iddialar konusunda hem Adalet Bakanı Gül'den hem başka kaynaklardan çok detaylı bilgiler aldı ve Gül'e ‘sen bildiğin yolda yürü' diyerek destek verdi.”

Deniz Zeyrek'in yazısının tamamı için tıklayınız

 


ANKET

Kanal İstanbul yapılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık