Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6358
  • Euro 10.3405
  • GR ALTIN 501.58
  • ÇEYREK 823.18

'Berat Albayrak'ın istifası sonrası tecrübeli isimler görünür olacak'

Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bakanlıktan istifasının ardından başlayan süreci Reuters’e değerlendiren bir AK Partili yetkili, AK Parti'nin "tecrübeli" isimlerinin daha görünür olmaya başlayacağını belirterek “Mesela Efkan Ala ve Cevdet Yılmaz’dan sonrası olacak” dedi.

'Berat Albayrak'ın istifası sonrası tecrübeli isimler görünür olacak'
  • 12 Kasım 2020, Perşembe 12:48

AK Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın geçtiğimiz pazar günü Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etmesinin ardından tartışmalar, beraberinde birçok soru işaretiyle güncelliğini koruyor.

Birgün'ün aktardığı habere göre; Konu özelinde merak edilenlerin başında, Erdoğan’ın düşünceleri ve Albayrak’ın istifasının arka planında nelerin yaşandığı geliyor.

Reuters'a açıklama yapan ve ismi açıklamayan AK Parti'ye yakın üst düzey bir yetkili, Albayrak sonrası ‘yeni bir dönemin başladığını’ savundu.

Albayrak’ı bakan yapmasının Erdoğan’a ciddi eleştirilerin yöneltilmesine sebep olduğunu aktaran yetkili, “Şimdi artık yeni bir başlangıç yapılıyor. Biden'a yazılan mektup, ABD ile yeni bir dönemi başlatabilir, Azerbaycan'da kazanılan zafer keza öyle. Libya ve Suriye’de sakin bir dönem var. Jeopolitik riskler de azalıyor. Bu dönem paralel olarak birçok alanda yeni gelişme görülebilir. Siyasette ve ekonomide söylemler icraatla desteklenecek. Bunu göreceğiz, gerçekten ciddi adımlar atılacak” ifadelerini kullandı.

“ALA VE YILMAZ’DAN SONRASI OLACAK”

Aynı yetkili, “Belki ağır olacak ama Albayrak'tan kalanların onarılması gerekiyor” yorumunu da yaparak şöyle devam etti: “Ekonomi Bakanı idi ama siyaset, sosyal hayat, güvenlik her alanda etkisi oluyordu. Acil reaksiyon alınması gereken alanlar var, bir hasar alındı. Bunu düzeltmek gerekli.”

AK Parti'nin tecrübeli isimlerinin daha görünür olmaya başlayacağını dile getiren yetkili, “Mesela Efkan Ala ve Cevdet Yılmaz’dan sonrası olacak. Siyasette ve ekonomide düzeltilecek alanlar belirleniyor. Elvan ve Ağbal çok koordineli şekilde çalışıyor. Bazı istifalar ve görevden almalar olabilir. Görevini yapamayan, hakkını vermeyen isimler kısa sürede yerini başka isimlere bırakacak” dedi.

‘ERDOĞAN KİŞİSEL BİR DARBE ALDI’

Reuters'ın konuştuğu başka bir yetkili ise “Erdoğan'ın gelişmelerden çok üzgün olduğunu” ve ayrıca ‘kişisel bir darbe aldığını’ ileri sürdü. “Şu anda durum en açık şekilde görülmeye başlandı” diyen yetkili, girilen dönemi ‘restorasyon zamanı’ olarak yorumladı.

AK Partili isim şunları söyledi: “Gelinen nokta, parti ve teşkilatın yanı sıra oy oranlarında da kendini gösteriyordu. Gerçekten ekonomideki durum ve izlenen bazı politikalar nedeniyle AK Parti'nin oy oranında ciddi kayıp başlamıştı.”

Beştepe'den Berat Albayrak açıklaması: Görevden affı kabul edildi! Beştepe'den Berat Albayrak açıklaması: Görevden affı kabul edildi!

Bakan Berat Albayrak istifa ettiğini duyurdu Bakan Berat Albayrak istifa ettiğini duyurdu


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık