Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

'Berat Albayrak'ın istifası Erdoğan'a zarar verdi'

Berat Albayrak’ın istifası 24 saatten uzun süren sessizliğin ardından kabul edildi. Albayrak’tan boşalan koltuğa Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini sürdüren Lütfi Elvan atanırken, kulislerde isti

'Berat Albayrak'ın istifası Erdoğan'a zarar verdi'
  • 11 Kasım 2020, Çarşamba 12:52

AK Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabından duyurduğu istifa kararı, 24 saatten uzun süren sessizliğin ardından kabul edildi.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan değerlendirme sonunda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın görevden af talebi kabul edilmiştir” ifadesine yer verildi.

DEVİR TESLİM OLMAYACAK

Birgün'ün aktardığı habere göre; Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna AK Parti hükümetlerinde daha önce bakanlık görevinde bulunan ve hali hazırda Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini sürdüren Lütfi Elvan atandı.

Elvan ilk açıklamasında kararın kendisi için de sürpriz olduğunu söyledi. Elvan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada göreve başladığını belirterek, “Teveccühleriyle şahsıma bu görevi tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum” ifadesini kullandı.

Lütfi Elvan’ın eski bakan Berat Albayrak ile de görüştüğü ve sağlık sorunları nedeniyle devir teslim olmayacağı belirtildi.

Albayrak’ın istifası siyasetin gündemine otururken, kulislerde istifanın perde arkası konuşuluyor. AK Parti içinden sızan yeni bilgiler, krizin boyutuna dair dikkat çeken bilgiler içeriyor.

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, Albayrak’ın istifası ile ilgili kapsamlı bir haber hazırlarken, ajansa konuşan AK Partili yetkililer yaşananları yorumladı. İsmini açıklamayan bir AK Partili yetkili, “Bu şekilde bir istifa hem Erdoğan’a hem de partiye ciddi zarar verdi. Erdoğan, Berat Bey’e çok büyük yatırım yaptı. Onun için birçok bakan ve bürokratı üzdü. Günün sonunda Erdoğan onu partinin başına getirecektir” yorumunu yaptı.

Reuters’a konuşan üç kaynak hafta sonu yaşananların istifaya giden süreçte kritik rol oynadığını iddia etti. Bir diğer üst düzey yetkili de, Albayrak’ın gidişinin kabinede ve cumhurbaşkanlığı yetkililerinde geniş çaplı bir değişimi tetikleyebileceğini öne sürdü.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık