Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.9651
  • Euro 16.8022
  • GR ALTIN 933.89
  • ÇEYREK 1536.6

Barzani: Biden bize Bağımsız Kürdistan sözü verdi

Peşmerge başı Barzani, ABD Başkanı Biden'ın kendilerine "Bağımsız Kürdistan" sözü verdiğini belirterek, ölmeden bağımsızlık rüyasına kavuşacağız ifadelerini kullandı.

Barzani: Biden bize Bağımsız Kürdistan sözü verdi
  • 21 Haziran 2021, Pazartesi 12:29

Peşmerge başı Mesut Barzani, babasının İngilizlerden öğrendiği ancak Türkiye'nin engellemesi nedeniyle başarıya ulaşamayan sözde Kürdistan projesinde Biden'e güveniyor.

Barzani yaptığı açıklamada, 2015 yılında Biden ile yaptıkları görüşmeyi hatırlatarak "Biden bize bağımsız Kürdistan sözü verdi" ifadelerini kullandı.

Independent Türkçe'den Abdulhakim Günaydın, Barzani'nin yeni çıkan kitabı "Tarihe Not"tan bazı anekdotları paylaştı.

Mayıs 2015 ABD ziyaretinde Başkan Barak Obama'ya "Kürt halkı geçen yüzyılda büyük acılar çekti. Bütün yolları denedik, bu durumdan yorulduk. Kürtler yüz yıldır bedel ödüyor. Bütün semavi din, insani yasa ve örflere göre her ulusun kendi kaderini tayin etmesi, kararını vermesi hakkıdır. Referanduma gidiyoruz ancak şu an için önceliğimiz IŞİD ile savaştır. Bağdat ortaklığımızı kabul etmiyor ve bizde tebaa olmayı kabul etmiyoruz" dediğini kaydeden Barzani, Obama'nın sözlerine dikkatle kulak verdiğini, Kürtler ile ilgili okumalar yaptığını ve Kürdistan halkının talihsizlikleri hakkında bilgisi olduğunu belirterek, devamında şu ifadelere yer verdi:

"Obama, Kürt ve Irak dosyasının Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın elinde olduğunu ve Biden ile oturup konuşmamızı söyledi. Ertesi gün Biden ile uzun bir görüşmemiz oldu. Irak ile olan yüz yıllık tarihimizden ve Kürdistan'ın bağımsızlığından açık bir şekilde söz ettik. Biden, ülkesinin Kürdistan'ın bağımsızlığı, Ortadoğu'daki sorun ve karmaşalarla ilgili görüşlerini açık bir dille anlattı ve sözlerini sonunda 'İkimizin de ömrü Kürdistan'ın bağımsızlığını kendi gözlerimizle görmeye yetecek' dedi."


yukarı çık