Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8572
  • Euro 9.2978
  • GR ALTIN 487.71
  • ÇEYREK 800.14

Bakanlık bursları kesti; Binlerce öğrenci isyan etti!

Yurtdışında devlet bursu ile okuyan öğrenciler salgın nedeniyle yurda dönünce bursları kesildi.

Bakanlık bursları kesti; Binlerce öğrenci isyan etti!
  • 03 Mayıs 2020, Pazar 15:44

Yaşanan sürecin olağanüstü olduğunu kaydeden mağdur öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) adım atmasını istedi.

Yurtdışında devlet bursu ile okuyan öğrencileri ilgilendiren yönetmelikte yer alan kurala göre, okudukları ülkelerden toplamda 2 ay boyunca uzak kalınırsa döviz üzerinden alınan burs kesilerek 1150 TL veriliyor.

Cumhuriyet gazetesinden Leyla Kılıç'ın haberine göre devlet bursu ile yurtdışında okuyan ve korona salgını nedeniyle bulundukları ülkelerden tahliye edilerek yurda, ailelerinin yanına dönen öğrencilerin burslarında da kesintiye gidildi. MEB, bu süreçte öğrencilere 1150 TL ödenme kararını aldı.

Ancak öğrenciler yurtdışında tuttukları ev ve diğer ihtiyaçları için para ödemeye devam ediyor. İngiltere’de bir üniversitede yüksek lisans yapan F.S., “Aylık aldığımız burs miktarı 1300 sterlindi.

Yönetmelikte öğrencilerin, 2 ayı aşan süre boyunca eğer eğitim görülen ülke dışına çıkılırsa burslar yurtiçi bareminden yatmasını ön gören bir madde var. Birçoğumuz bu 2 aylık sürenin 1 ayını yılbaşı tatilinde ülkeye gelerek kullandık.

Şimdi de marttan beri buradayız. Yani süre doldu. Ben İngiltere’de neredeyse 6 bin TL kira ödüyorum. Bunu her ay ödemek zorundayım ve böyle bir gücüm yok. Bu olağanüstü bir süreç olduğu için bakanlığın, yönetmeliği bu süreçte askıya almasını istiyoruz” dedi.

Etiketler: burs Öğrenci

ANKET

Türk Tabipler Birliği kapatılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık