Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.9331
  • Euro 18.4099
  • GR ALTIN 1039.3
  • ÇEYREK 1710.6

Bakan Pekcan'dan sonra bir skandal daha: AKP'li vekilden Yakıt vurgunu!

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay’ın, AK Partili Akçakale Belediyesi’ne tam 2.1 milyon TL’lik akaryakıt sattığı ortaya çıktı.

Bakan Pekcan'dan sonra bir skandal daha: AKP'li vekilden Yakıt vurgunu!
  • 26 Mayıs 2021, Çarşamba 13:34

Görevinden alınan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a ait 'Nanoksia' adlı şirketin, Ticaret Bakanlığı’na piyasanın üzerinde bir fiyatla dezenfektan satması skandalı hafızalarda yerini korurken AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay da bir skandala imza attı.

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, AK Parti Milletvekili Akay’ın Şanlıurfa’daki AK Partili Akçakale Belediyesi’nden milyonlarca liralık akaryakıt sattığı açığa çıktı.

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, 1 Eylül 2020 tarihinde Akçakale Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri Müdürlüğü “Akaryakıt Alım İşi” adı altında 400 ton motorin ve 10 ton kurşunsuz benzin alımı için bir ihale düzenledi.

İhalenin dökümanlarını iki şirket alırken ihaleye sadece Akay Petrol Şirketi katılarak 2 milyon 171 bin TL teklif verdi.

AK Partili  Belediye ile şirket arasında da 5 Ekim tarihinde tam bir yıllık sözleşme imzalandı.

Akay Petrol Şirketi’nden alınan akaryakıtın bir yıl boyunca Akçakale Belediyesi’nin ihtiyaç ve talebine göre peyder pey belediyenin araç garajına ve Akçakale ilçe sınırları dahilinde kırsalda çalışacak araçlara teslim edilmesi istendi.

5 ORTAĞI DAHA VAR

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre, Akay Petrol Şirketi’nin AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay dışında beş ortağı daha var.

BirGün’ün edindiği bilgilere göre şirketin diğer beş ortağı da AK Partili Akay’ın kardeşleri ve akrabaları. Öte yandan cevap hakkı kullandırmak için ulaştığımız AK Parti Milletvekili Akay, sorularımızı da yanıtsız bıraktı.

İHALEDE DİĞER ŞİRKETLERE ENGEL

“Akaryakıt Alım İşi” ihalesi için hazırlanan ihale dosyanın 10’uncu Maddesine "İhaleye sadece ilçe merkezinde bulunan firmalar katılabilecektir" ibaresi de eklenerek Akçakale ilçe merkezi dışındaki şirketlerin ihaleye katılması engellendi.

Ancak, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 5’inci Maddesinde, " İdareler, ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur" denilerek ihalelerde rekabetin sağlanması gerektiği vurgulanıyor.


yukarı çık