Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.5546
  • Euro 9.1373
  • GR ALTIN 437.81
  • ÇEYREK 718.81

Bahçeli'nin teklifine ittifak ortağından tepki!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'nun önünü kesmek için talep ettiği tekliflere AK Partili milletvekilleri kesinlikle karşı çıkıyor.

Bahçeli'nin teklifine ittifak ortağından tepki!
  • 31 Mayıs 2020, Pazar 12:05

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ali Babacan'ın lideri olduğu DEVA Partisi ve Ahmet Davutoğlu'nun genel başkanlığını yaptığı Gelecek Partisi'ni olası bir seçime sokmamak için "Milletvekili transferini engelleme" teklifine illişkin tepkiler sürüyor.

Hürriyet gazetesinden Nuray Babacan'ın haberine göre, konuya ilişkin Avrupa'daki uygulamalar incelendi ve yeni alternatifler masaya yatırıldı. 

Avrupa ülkelerinin bazılarında, seçimlerin ardından grupların oluşması için sandalye hakkı kazanan milletvekillerine birkaç aylık süre veriliyor ve o süre zarfında vekil de hangi parti grubuna katılacağına karar veriyor.

Parti grupları oluştuktan sonra yeni bir grup kurulamıyor.

Tartışılan örneklerden bazıları şöyle:

MİLLETVEKİLİNE 1 KEZ PARTİ DEĞİŞTİRME HAKKI

* Seçimlerden sonra grupların oluşması için süre verilecek. Bu süre içinde kurulan gruplar seçime kadar gidecek. Yeni grup kurulamayacak.

- Milletvekilleri partisinden istifa edip bağımsız kaldıktan sonra sadece bir kez parti değiştirme hakkı verilecek. Parti değiştirdikten sonra tekrar istifa ederse, bağımsız olarak yoluna devam edecek.

- Bir parti, seçimlere en az 6 ay varken grup kurarsa seçime katılabilecek.

AK PARTİLİ VEKİLLER RAHATSIZ

Devlet Bahçeli'nin ısrarı üzerine AK Parti2de araştırmalar devam ederken, milletvekilleri ise bu plana sıcak bakmıyor.

Vekillerin üst kadrolar ile iletişime geçerek, anayasayla güvence altına alınmış hakların yasal düzenlemeyle engellenmesinin doğru olmadığı, bu tür yasal düzenlemelerin daha

 

Bahçeli'den 6 maddelik öneri Bahçeli'den 6 maddelik öneri

Etiketler: MHP Bahçeli AKP

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık