Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6663
  • Euro 10.1694
  • GR ALTIN 492.14
  • ÇEYREK 807.51

Bahçeli'nin Ayasofya yüzüğünü yapan usta: Özel taşlarla tasarladık

MHP Lideri Bahçeli'nin Ayasofya yüzüğünü yapan usta anlattı: Devlet Bahçeli’nin en son Ayasofya’nın açılışı öncesinde taktığı yüzük merak konusu oldu. Yüzüğü yapan usta “Elle tek tek işledik. Bir haftada da bitirdik” dedi.

Bahçeli'nin Ayasofya yüzüğünü yapan usta: Özel taşlarla tasarladık
  • 15 Ağustos 2020, Cumartesi 13:59

Taktığı ya da tasarımını yaptığı yüzüklerle dikkatleri çeken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 24 Temmuz'da ibadete açılan Ayasofya'nın açılışı öncesinde Ayasofya'nın siluetinden esinlenilen yüzüğü ile objektiflere poz vermişti.

Bahçeli'nin yüzüğü gündemde geniş yer bulmuş ve yapımından tasarımına kadar büyük merak konusu olmuştu. İşte o yüzüğün hikayesine Sözcü ulaştı.

Konya'da 20 yıldır özel tasarım yüzükleri yapan Yasin Yaşadı, “Gravür sanatıyla nakşedip, ortam ışığına göre renk değiştiren taşlarla süslenen bir yüzük yaptık” dedi.

ÖZEL BİR TASARIM

Yaşadı, yüzüğün serüvenini şu sözlerle anlattı: “Ben 2000 yılından beri tasarım yüzük yapıyorum. Bu özel tasarımlarımızda özellikle kutsal değerlerimiz olan, Kâbe, Mescidi Nebevi, Kudüs, Ayasofya, Çanakkale temalarını işliyoruz. En son geçtiğimiz günlerde koleksiyoncu bir müşterimiz bizden Devlet Bahçeli için özel bir yüzük tasarlamamızı istedi. Bir hafta sonra yüzüğü müşterimize verdik.”

IŞIĞA GÖRE RENK DEĞİŞTİRİYOR

Yasin Yaşadı, yüzüğün yapım aşamasını şöyle anlattı: “Özel tasarım Ayasofya yüzüğümüz tamamen gümüşten yapılmıştır. Yanlarına ise hilal işledik. Etrafına tek tek gravür desenleri atıldı. Yüzüğün üst taşına ise tersten oyma şeklinde Ayasofya Cami'si üç boyutlu olarak işlendi. Ardından boyama işlemi yaptık ve yüzüğü teslim ettik. Yüzük ışığa göre 7 farklı renk değiştirme özelliğine sahip.”

Etiketler: bahçeli ayasofya

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık