Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8187
  • Euro 9.3602
  • GR ALTIN 449.54
  • ÇEYREK 738

Azerbaycan Ordusu 102 yaşında

Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinin kurulması Azerbaycan Halk Cumhuriyeti’nin önemli başarılarından biridir. Bu ordunun oluşturulması aslında Azerbaycan’ın bağımsızlığının tarihidir.

Azerbaycan Ordusu 102 yaşında
  • 29 Haziran 2020, Pazartesi 14:10

26 Haziran 1918’de Azerbaycan Milli Ordusunun kuruluşunun temeli atıldı. 1 Ağustosta Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin Savunma Bakanlığı tesis edildi . General Samet Bey Mehmandarov 25 Aralıkta Savunma Bakanı, Korgeneral Ali Ağa Şıhlinski bakan yardımcısı tayin edildi. Milli Ordunun kurulması Azerbaycan için büyük bir adımdı. Bu ordu halkta özgüven ve milli ruhu körüklemişti.

Milli Orduyla birlikte Kafkas İslam Ordusu Bakü’yü ve etrafını Ermeni ve Bolşeviklerden temizledi. Aynı zamanda Azerbaycan’ın farklı bölgelerinde Milli Hükûmete karşı isyanları bastırdı. Kazah’da Azerbaycan sınırını geçmiş Ermeni ordusunu darmaduman etti. Hüseyin Han Nahçıvanski, İbrahim Ağa Usubov, Hamit Kaytabaşı, Kazım Kaçar, Cevat Bey Şıhlinski, Habib Bey Selimov gibi zeki generaller ordunun yapı taşıydı. Lakin Azerbaycan Halk Cumhuriyeti Bolşevikler tarafından yıkıldıktan sonra Milli Ordunun varlığına da son verildi. Generallerin çoğu Nargin adasına götürülüp kurşuna dizildi .

Sovyetler Birliği zamanında da hükûmetin Azerbaycan Türklerine karşı politikası devam etti. Sovyet hükúmeti Çar Rusyasından farklı olarak Azerbaycan Türklerini askere alsa da, onları cepheden uzak tutarak, genelde askeri eğitimin önem taşımadığı inşaat taburlarına gönderiyorlardı. Buradakı amaç belliydi . Türkleri harp sanatından mahrum bırakmak, onlara savaşçı kimliklerini unutturmak ve mevcut askeri teknolojilerden bihaber olmalarını sağlamak. O zamanki Azerbaycan hükûmeti bu çirkin siyaseti iyi bildiğinden 20 Haziran 1971’de C.Nahçıvanski Harp Okulunu açtı. Aynı zamanda hükûmet Azerbaycanlı gençlerin Sovyetlerin diğer askeri okul ve akademilerinde okuyabilmesi için gereken şartları sağladı. Ve bu gençler yıllar sonra Karabağ savaşında cesurca savaştılar. Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığını geri kazandıktan sonra 26 Haziran Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Günü olmuştur.

Etiketler: Azerbaycan

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık