Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.5102
  • Euro 18.2111
  • GR ALTIN 989.86
  • ÇEYREK 1629.0

Azerbaycan Milli Meclisi önünde 'Türkiye Türkiye' sesleri

Ermenistan’ın ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan’a saldırması sonrası Bakü başta olmak üzere Azerbaycan’ın şehirlerinde sular durulmuyor. 14 Temmuz 2020 tarihinde biri tümgeneral olmak üzere 7 askerin Ermenilerin hava saldırısı sonucu şehit olması sonrası öfkeli halk sokağa döküldü.

Azerbaycan Milli Meclisi önünde 'Türkiye Türkiye' sesleri
  • 15 Temmuz 2020, Çarşamba 22:43

Bakü’nün merkezindeki Azerbaycan Milli Meclisi önünde eylem yapan halk, Dağlık Karabağ için seferberlik ilan edilmesini isterken, yer yer gösterilerde “Türkiye Türkiye” sesleri duyuldu.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN HATTINDA SICAK ÇATIŞMA

Ermenistan askerleri, 12 Temmuz 2020 tarihinde sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları gerçekleştirerek saldırı girişiminde bulundu. Gerçekleşen ateşkes ihlali sonrası Azerbaycan askeri unsurları misliyle karşılık verildiğini duyurmuştu. Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen olmak üzere dört asker hayatını kaybetmiş, dört asker de yaralanmıştı.

Ardından, 14 Temmuz sabahı gerçekleşen çatışmalarla ilgili Azerbaycan Savunma Bakanı Yardımcısı Karim Valiyev tarafından resmi bir açıklama yapıldı. Bakan Yardımcısı Valiyev, şehit düşen Azerbaycan askerlerinin isimlerini açıkladı ve olayı doğruladı. Bakan Yardımcısı Valiyev’in açıklamaları şöyleydi:

“İki gün boyunca düşmana ezici bir şekilde bombardıman yapıldı. Yaklaşık 100 düşman askeri etkisiz hale getirildi. Çok sayıda ekipman, savaş aracı ve önemli nakliye tesisleri ortadan kaldırıldı. Ancak, Tümgeneral Polad Haşimov ve Albay Ilgar Mirzayev bu sabah gerçekleşen çatışma sonrası kahramanca şehit düştü.”

Azerbaycan basınına yansıyan haberlere göre, şehit düşen diğer Azerbaycan askerlerinin isimleri şu şekilde: Binbaşı Namig Ahmadov ve Anar Novruzov, çavuşlar Ilgar Zeynalli ve Yaşar Babayev ve er Elçin Mustafazade. 12 Temmuz 2020’den beri devam eden çatışmalarda Ermenistan’ın top atışları sonucu 11 Azerbaycan askeri şehit oldu.

QHA

yukarı çık