Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

Aytun Çıray: Sağlık Bakanlığı'ndaki rüşvetçiler kim?

Milli Savunma Politikaları Başkanı ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Amerikan Alexion Pharmaceuticals firmasının ilaç satışlarını artırmak için Türkiye ve Rusya'da hükümet yetkililerine rüşvet verdiği iddialarını kabul etmesini TBMM gündemine taşıdı. Çıray "Kimler rüşvet aldı" diye sordu.

Aytun Çıray: Sağlık Bakanlığı'ndaki rüşvetçiler kim?
  • 06 Temmuz 2020, Pazartesi 14:54

ABD'li Alexion ilaç firması Türkiye'de 2010-2015 yılları arasında Soliris ilacının satışını artırmak için Türkiye’deki Sağlık Bakanlığı görevlilerine ve Rusya’da rüşvet verdiği için 21 milyon dolar ceza ödemeye mahkum oldu.

Milli Savunma Politikaları Başkanı ve İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, "Alexion Pharmaceuticals Inc.’in Sağlık Bakanlığı’na rüşvet verdiği kanıtlandı. Kimler rüşvet aldı." diye sordu.

ABD’de yapılan açıklamaya göre ilgili firmanın, Solaris ilâcı ile ilgili onayları almak için 2010-2015 yılları arasında 1,3 milyon dolardan fazla ödedi Sağlık Bakanlığı ile bağlantıları olan bir danışman kiraladı. Danışman, fonların bir kısmını hükümet yetkililerine aktardı. Bunun karşılığında Alexion'un devlet yetkililerinden düzenleyici sunumlar hakkında gizli bilgiler ve geri bildirimler aldı.

Açığa çıkan bu rüşvet skandalı için Dr. Aytun Çıray şu soruları sordu:

RÜŞVETİN TÜRKİYE’YE MALİYETİ NE KADAR?

ABD Borsası tarafından yapılan açıklamaya göre Alexion Firması’nın da kabulüyle, ilgili firmanın suçu kabul ederek 21 milyon dolar ceza ödeyecek olmasından bilginiz var mı?

Bakanlığınızda rüşvet verildiği ilgili firma tarafından da kabul edildiğine göre bu konuda soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Alexion firmasının sağlık bakanlığı ile ilgili danışmanının kim olduğunu ve kimlerle ilişki kurduğunu bulup kamuoyuna bilgi verecek misiniz?

Bu firma rüşvet vererek Türkiye’de ne kadar ilaç satışı gerçekleştirdi? Satılan ilaçların Türkiye’ye ekonomik maliyeti ne kadar olduğu hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız?

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık