Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.8572
  • Euro 9.2978
  • GR ALTIN 487.71
  • ÇEYREK 800.14

Ayasofya için günler sonra karar verilecekken Rusya'dan Atatürk çağrılı müze çağrısı geldi

Danıştay'ın Ayasofya'yla ilgili kararına sayılı günler kala Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma, TBMM'ye Atatürk'ün aldığı Ayasofya kararını gözden geçirmeyin ve Ayasofya'yı müze olarak koruyun çağrısında bulundu.

Ayasofya için günler sonra karar verilecekken Rusya'dan Atatürk çağrılı müze çağrısı geldi
  • 08 Temmuz 2020, Çarşamba 11:23

Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi tartışmaları sürerken Danıştay, 2 Temmuz'da yaptığı duruşmada kararın 15 gün içerisinde açıklanacağını belirtirken dünyadan da Ayasofya hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. Rusya da Ayasofya için Atatürk'ün aldığı kararın kontrol edilmemesini ve statüsünün müze olarak kalması çağrısı yaptı.

DUMA'DA BİLDİRİ KABUL EDİLDİ

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da, Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi tartışmalarına ilişkin TBMM'ye hitaben yazılmış bir bildiri kabul edildi.

"BİLGE BİÇİMDE DAVRANMALARI ÇAĞRISI YAPIYORUZ"

Söz konusu yazıda şu ifadeler yer aldı: "Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin milletvekilleri olan meslektaşlarımızdan, mevcut durumu her yanıyla analiz etmelerini rica ediyoruz. Onlara, Ayasofya'nın statüsüyle ilintili bir karar alırken bilge bir biçimde davranmaları çağrısını yapıyoruz."

ATATÜRK'ÜN KARARINI GÖZDEN GEÇİRİN İSTEĞİ

Rus parlamenterler yazılarında, "modern Türkiye'nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk'ün Anasofya'yı bir barış ve dinlerarası uyum sembolüne dönüştüren kararının gözden geçirilmemesini", Ayasofya'nın müze olarak korunmasını istedi.

Bir siz eksiktiniz.... Rus Ortodoks Kilisesi Ayasofya tartışmasına daldı! Bir siz eksiktiniz.... Rus Ortodoks Kilisesi Ayasofya tartışmasına daldı!

Yusuf Halaçoğlu, Anasoyfa tartışmalarına noktayı koydu! Yusuf Halaçoğlu, Anasoyfa tartışmalarına noktayı koydu!

Ayasofya için bahane kalmadı! Ayasofya için bahane kalmadı!


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık