Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.554
  • Euro 10.0867
  • GR ALTIN 497.06
  • ÇEYREK 815.48

Avrupa'nın gündemi başka...

Dünya ülkeleri Covid-19 salgınından kurtulmak ve rahat bir nefes almak için, vatandaşlarına aşı uygulama peşinde. Bazı ülkeler aşı bulamazken AB, 500 milyonluk vatandaşı için 7 farklı aşı temin etti.

Avrupa'nın gündemi başka...
  • 31 Aralık 2020, Perşembe 13:56

Parayı veren düdüğü çalıyor. Bazı ülkeler bir aşıya bile ulaşamazken başta, Almanya olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri, 7 ilaç üreticisi firmayla anlaşmalarını tamamladı. Aşılar ücretsiz ve şimdilik BioNTech ile Moderna piyasada ama çok yakında AB vatandaşlarının istedikleri aşıya erişebilecekleri öngörülüyor.

AB ülkelerinde insanlar, “Hangi aşıyı seçsek?” tartışmasını yapıyor.

Bazıları, mRNA aşısı olan BioNTech ile Moderna'dan, bazıları ise İngiltere'den onay alan AstraZeneca, Johnson&Johnson veya Novavax aşısını tercih edeceğini söylüyor.

Avrupa'da devlet kontrolündeki aşı, risk gruplarına göre yapılıyor. Şu anda sadece BioNTech aşısı AB üyesi ülkelere dağıtıldı ve o da yaşlılar yurtları ile yaşlı bakım ekiplerine uygulanıyor.

Vektör aşı denilen, zayıflatılmış koronavirüs ile üretilen aşıların yakında onay alacak olması, Avrupalılar'ı seçenekler konusunda sevindirirken, dikkat çeken bir gelişme BioNTech'in hisse senetlerindeki düşüş eğilimi oldu.

AstraZeneca'nın hisseleri ise tırmanışa geçti. Yeni onay alan Moderna'nın hisseleri de pozitif yönlü devam ediyor.

 

 

Etiketler: avrupa Koronavirüs

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık