Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.8435
  • Euro 20.2305
  • GR ALTIN 1139.2
  • ÇEYREK 1875.2

ATİB ile ilgili Alman hükümetinden ağır sözler

Almanya’da Avrupa Türk İslam Kültür Dernekleri Birliği (Atib) tartışması yaşanıyor. Almanya istihbaratının ATİB ile ilgili değerlendirmelerinin ardından kuruluşla ilgili sert açıklamalar gelmeye başladı.

ATİB ile ilgili Alman hükümetinden ağır sözler
  • 17 Temmuz 2020, Cuma 11:34

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın açıkladığı 2019 raporunda, Atib, “İslamcılık harici güvenliği tehdit edici ve aşırılık yanlısı yabancılar” başlığı altında yer aldı.

Söz konusu raporun ardından kuruluşa yönelik siyasi baskı arttı. Koalisyon hükümetinin büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Sözcüsü Mathias Middelberg, Atib ile ilgili, “Türk milliyetçiliği içerikli faaliyetleri toplumumuz için bir zehirdir ve uyumu engellemektedir” dedi.

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi’nin de “Alman devleti tarafından muhatap alınmaya devam etmek istediği takdirde, üye örgütlerinden biri olan Atib ile ilişkisini kesmesi gerektiğini” dile getirdi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı raporunda bir buçuk sayfa yer ayrılan Atib, “Türklüğü yücelten, başta Kürtler ve Yahudiler olmak üzere diğer halkları ve inanç gruplarını aşağılayan” ülkücü harekete bağlı bir örgüt olarak nitelendiriliyor.

Etiketler: Atib ülkücü

yukarı çık