Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.8367
  • Euro 20.2581
  • GR ALTIN 1138.5
  • ÇEYREK 1873.0

Ankara'nın göbeğinde vatandaşın 'ekonomik kriz ve zam' tepkisi!

Cumhur İttifakı’nın 2018 Genel Seçimleri’nde yüzde 49,5 oy aldığı Etimesgut’ta vatandaş hem enflasyona hem de elektrik faturalarına büyük tepki gösterdi.

Ankara'nın göbeğinde vatandaşın 'ekonomik kriz ve zam' tepkisi!
  • 12 Şubat 2022, Cumartesi 22:54

Pazarda bazı ürünlerin yarım kiloluk fiyatları yazılıyor. Ankara Etimesgut semt pazarında kış sebzelerinin bile fiyatlarının yüksek olmasından dert yanan Sümeyye Baran “Ancak 10 lirayla pazara gelebiliyoruz. Kış sebzesi pırasa 10 lira olmuş, küçük bir demet maydonoz 4 lira. Et, tavuk zaten alamıyoruz. Ne yiyeceğiz biz? Yaz aylarında erzak yapmamış olsak açlıktan ölürdük. Akşam ışıkları açmadan oturuyoruz, doğalgaz zaten kapalı. Çok titizim ama haftada 1 kez süpürüyorum evi artık, o halde 350 lira elektrik faturası ödüyorum. Kapalı doğalgaza 100 lira fatura ödüyorum” dedi.

Günlük yevmiye ile boyacılık yapan Yunus B. pazardan eli boş döndüğünü söyledi.

Yüksek faturalardan gıdaya para ayıramadığını söyleyen Yunus B. elektrik faturasının bin 15 lira geldiğini, artık dayanacak gücününün kalmadığını söyledi.

Yunus B., “Ellerimiz boyalı işten geldik, ellerimiz boş pazardan çıkıyoruz. Biz bu pazardan ne alabiliriz ki? Evime 870 lira elektrik faturası geldi, itiraz ettim bu sefer de 1015 lira olarak gönderdiler faturayı. 2 ayda 10 ayda ödediğim faturayı ödedim. Eskiden 150 lira elektrik faturası ödüyordum. Günlük 180 lira yevmiyeye çalışıyorum. Hem gündüz hem gece çalışsam yine yetiştiremeyeceğim. Akşam için iş arıyorum bulamıyorum. Artık dayanacak gücümüz kalmadı.  Hepimiz bu ülkenin vatandaşıyız, askerliğimizi yaptık, ülkenin başına bir şey gelse hepimiz sırt sırta olacağız. Buna rağmen neden bize bunu yapıyorlar? Kendi halkımız neden yanıyor?” ifadelerini kullandı.

Pazara alışveriş yapmaya gelen emekli T.A., emekliye yapılan zammın enflasyon karşısında bir değerinin kalmadığını söyledi. Hasta olduğu için meyve almaya geldiğini söyleyen T.A. “Hastayız sadece nispeten daha ucuz olan meyvelerden almaya geldik. Sebze alamadık bile artık gramla alacağız herhalde. 10 liraya 2 kilo elma alabildim. Kış sebzesi ıspanağın kilosu 10 lira olur mu? Emekliye yüzde kaç zam geldi? Bize yüzde 25 zam verdiler her şeyin fiyatı yüzde 140 arttı. Bunun üstüne bir de doğalgaz, elektrik zamlandı. Nasıl geçinecek emekli bunlarla? 370 lira elektrik, 425 lira doğalgaz faturası geldi. Hem de en kısıkta yaktığımız halde. Kredi kartlarımız dolu zaten. Birinden alıp diğerini kapatıyoruz” diye konuştu.

Yaz aylarında erzak yapmamış olsak açlıktan ölürdük diyen Süreyya Baran, vatandaşın artık düzgün beslenemediğini söyledi. Enflasyonun sebebinin ekonomiyi yönetenler olduğunu söyleyen Baran, “Aldığım marul, limon, havuç. Tamamen bittik artık, doğru düzgün beslenemiyoruz. Pazarcılar da haklı onlara da bir şey diyemiyoruz. Kim haksız? Yönetenler haksız. Ancak 10 lirayla pazara gelebiliyoruz. Kış sebzesi pırasa 10 lira olmuş, küçük bir demet maydonoz 4 lira. Et, tavuk zaten alamıyoruz. Ne yiyeceğiz biz? Yaz aylarında erzak yapmamış olsak açlıktan ölürdük. Akşam ışıkları açmadan oturuyoruz, doğalgaz zaten kapalı. Çok titizim ama haftada 1 kez süpürüyorum evi artık, o halde 350 lira elektrik faturası ödüyorum. Kapalı doğalgaza 100 lira fatura ödüyorum” dedi.

Asgari ücretle geçim mücadelesi veren 3 çocuk annesi Asiye Kaya, çocukların beslenme çantasını doldurmakta bile zorlandığını söyledi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yardımları sayesinde kışı atlatabildiğini ifade eden Kaya, “Pazara geldik hiçbir şey alamadık, her şey çok pahalı. Karalahana bile 15 lira. Bir evi bir kişi geçindiriyorsa ve 3 çocuğunuz varsa geçinmek çok zor. Okuldan çocuklara verilen beslenme listesine uyamıyoruz. Bir meyve suyu 4 liraya satılıyor. 250 lira gelen elektrik faturamız 600 lirayı buldu. Artık akşamları evde televizyon ışığıyla oturuyoruz. Allahtan doğalgaz faturamıza Mansur Yavaş destek oldu. 15 senedir Etimesgut’ta yaşıyoruz ilk defa gaz yardımı, et yardımı alabildik. Belki büyük tutarlar gözükmüyor ama bizim için gerçekten çok büyük bir katkı” dedi.

Yeniçağ


yukarı çık