Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.846
  • Euro 9.4516
  • GR ALTIN 460.15
  • ÇEYREK 755.4

Ali Erbaş’ın Ayasofya hutbesindeki sözleri tepki çekti

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ayasofya'daki ilk cuma hutbesinde "Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" sözlerine siyasetçi, tarihçi ve ilahiyatçılardan tepki geldi.

Ali Erbaş’ın Ayasofya hutbesindeki sözleri tepki çekti
  • 25 Temmuz 2020, Cumartesi 12:11

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç, "Cumhuriyet'in kurucusuna ad vermeden lanet okunuyor. Unutma! Bugün minberden isim vermeden Kadir Mısıroğlu'na rahmet, Atatürk'e de lanet okundu" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, bugün ibadete açılan Ayasofya'da ilk cuma hutbesini okudu.

Hutbede Erbaş’ın kullandığı “Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar” sözleri siyasetçilerin yanı sıra ilahiyatçıların ve tarihçilerin de tepkisini çekti.

“MISIROĞLU’NA RAHMET ATATÜRK’E LANET OKUNDU”

İlahiyatçı yazar Cemil Kılıç, Erbaş’ın sözlerini şöyle eleştirdi:

*Bütün dinler barış vaadiyle doğdu. Ancak bir süre sonra savaşın sözde kutsal nedeni oldular. İnsanlığın dincilere tutsak düşen dinlerden çektiği nedir Allah aşkına?

*Tıpkı Muaviye’nin cami kürsülerinden ehlibeyte lanet okutması gibi bugün de kürsülerden Cumhuriyet’in kurucusuna ad vermeden lanet okunuyor. Unutma! Bugün minberden isim vermeden Kadir Mısıroğlu’na rahmet, Atatürk’e de lanet okundu.

*Bugün Atatürk’ün kurduğu devletin bir memuru Atatürk’e lanet okudu. Susanın kanı kurusun!

SİNAN MEYDAN: İSİM VERMEDEN LANET OKUDUNUZ

Tarihçi yazar Sinan Meydan ise Erbaş’ın sözlerine, “Atatürk, İstanbul’u ve Ayasofya’yı işgalden kurtardı, Ayasofya’yı tamir ettirdi, korudu. Atatürk’ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı kaybedilmiş olsa İstanbul’a vizeyle girecek Ayasofya’nın tepesindeki çanı seyredecektiniz. Bıraktım Atatürk’e dua etmenizi isim vermeden lanet okudunuz” diye tepki gösterdi.

İYİ PARTİ’Lİ DİKBAYIR: BİR DUAYI ÇOK GÖRDÜN YA…

Erbaş’ın sözlerine siyasetçilerden de tepki geldi. İYİ Parti Kurucular Kurulu üyesi ve 27. Dönem Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, “Bugün Cuma Hutbesinde Emevi halifelerini bile anarken İstanbul'u İngilizlerin elinden kurtaran,vatan topraklarına katan ve senin bugün Başkanlığını yaptığın Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran ATATÜRK'e bir duayı çok gördün ya seni ALLAH'a havale ediyorum” dedi.

ABDULLAH AĞAR’DAN SERT TEPKİ

Erbaş’ın sözlerini yorumlayan güvenlik uzmanı Abdullah Ağar, “Bu vatanı gavurdan/kefereden/sömürgeciden/işgalciden/din simsarından kurtaran, millete önderlik, orduya başkomutanlık eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e açık ya da kapalıdan beddua edenin başına Atatürk kadar taş düşsün” ifadelerini kullandı.

“BUNUN SİYASİ VE HUKUKİ SONUÇLARI OLUR”

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan Erbaş'a tepkisini şu sözlerle dile getirdi; “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş bugün Atatürk'e lanet okuyarak, birilerine selam çakmış olabilir. Bundan büyük haz da almış olabilir. Ama unutulmamalı ki; gün gelir bunun siyasi ve hukuki sonuçları olur”

İSMAİL SAYMAZ: ÖDÜNSÜZ ATATÜRK'Ü SAVUNACAĞIZ

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Saymaz; “Yüz yıl önce... Sevr’i imzalayan Damat Ferit hükümetinin şeyhülislamı Mustafa Sabri, Anadolu’da işgalcilere direnenlere eşkiya demiş, Mustafa Kemal’e lanet etmişti.  Yüz yıl sonra bugün... Vatanın camileri, onu kurtaran Mustafa Kemal’e lanet yağdırılacak yer değildir!” ifadelerini kullandı.

Ali Erbaş ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmamasını da eleştiren Saymaz; “Varsın, Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’i emanet ettiği savcılar O’na yönelik saldırılar karşısında sussun. Varsın, üniversiteler lal kesilsin. Varsın, lokmasını cumhuriyete borçlu sendikalar ve iş dünyası, kafasını kuma gömsün. Biz halk çocukları, Mustafa Kemal’i ödünsüz savunacağız” dedi.

“BU HAKARETE SESSİZ KALANLARA TESSÜF EDERİM”

İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray ise, Erbaş'ı istifa etmeye çağırarak, “Atatürk’e lânet okuyan FETÖ’cü Adil Öksüz’ün jüri hocasını unutana lânet olsun. İstifa istifa! Müslümanım milliyetçiyim deyip de, ezan sesini kıstırmayan bayrağımızı indirtmeyen Atatürk’e yapılan bu hakarete sessiz kalanlara da teessüf ederim” ifadelerini kullandı.

“ATATÜRK'E LANET OKUMANIN BEDELİNİ ÖDEYECEKSİN”

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel Twitter hesabından şu tepkiyi gösterdi; “Atatürk’ün kurduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın koltuğunda oturup, Atatürk’e lanet edemezsin!!! Kurucu liderlere hakareti alışkanlık haline getirenler, hakaret edenleri de koruyorlar. Ali Erbaş and olsun ki, o koltukta oturup Atatürk'e lanet okumanın bedelini ödeyeceksin.”

YILMAZ ÖZDİL'DEN TEPKİ

Türkiye'nin en çok okunan köşe yazarı Yılmaz Özdil, "Biri 'keşke Yunan kazansaydı' diyen tımarhanelik fesli, öbürü Atatürk’e lanet okuyan sarıklı... Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim!" ifadelerini kullandı.

SİNAN OĞAN'DAN TEPKİ

Ali Erbaş'a tepi gösteren Sinan Oğan, "Toplumda en saygın noktada olması gereken, her türlü tartışmadan uzak kalması gereken, kutuplaştırıcı değil, bütünleştirici olması gereken Diyanet İşleri Başkanı neden kendisini bu kadar ayağa düşürür anlamak mümkün değil... " açıklamasında bulundu.

ŞEVKAT ÇETİN'DEN TEPKİ

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Çetin, şu ifadeleri kullandı:

Ayasofya da Cuma Hutbesinde “Lanet”Okunması.. Cumhuriyetimizin Kuruluş İlkelerine Düşmanlıktır. Milli Kurtuluş Savaşıyla Bağımsızlığımızın Kazanımına. Liderlik Yapmış Atatürkümüze;Dua Etmesi Gerekirken.. “Lanet”Okuyorsa..”Paralel Yapılanma”Kriptoları. Lawrence’lere mi Dönüşüyor..

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık