Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5512
  • Euro 10.0853
  • GR ALTIN 495.39
  • ÇEYREK 813.19

Ali Babacan'ın kuracağı partinin ismi ne olacak?

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın kuracağı yeni partinin isminde 'Demokrasi' ya da 'Demokrat' ifadelerinden birinin yer alacağı öğrenildi. İşte Babacan'ın kuracağı partiyle ilgili son gelişmeler...

Ali Babacan'ın kuracağı partinin ismi ne olacak?
  • 14 Kasım 2019, Perşembe 13:42

Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın kuracağı yeni partiyle ilgili detaylar belli olmaya başladı.

Babacan'ın yeni partiyi 31 Aralık'a kadar kurması bekleniyor. 

Öte yandan kurulacak partinin isminde 'Demokrasi' veya 'Demokrat' ifadelerinden birinin mutlaka yer alacağı iddia edildi.

BirGün'den Nurcan Gökdemir'in haberine göre sınır ötesi harekat nedeniyle partinin kuruluş tarihinde bir erteleme olmadı, sadece söylemleri ile kamuoyunun önüne çıkma konusundaki program ertelendi.

Harekatın ülke gündemindeki yerinin gerilere düşmeye başlaması ile Babacan liderliğinde kurulacak parti kısa süre içinde daha görünür olmaya başlayacak. Partinin kuruluş çalışmaları sırasında profesyonel şirketler ya da yüz yüze temaslarda “demokrasi” talebinin öne çıktığını, iktidara eleştirilerin bu çerçevede yoğunlaştığını gören yeni parti kurmayları, bu arayışın altını çizerek yola çıkmaya hazırlanıyor.

KURUCULAR KURULU

Yeni partinin 60 kişiden oluşması planlanan Kurucular Kurulu’na seçilecek kişilerde öncelikle “demokratik tavır” aranacak. Bu özelliğinin yanı sıra akademik çevreler, ekonomi ve siyaset alanında öne çıkanlar ile profesyonel yaşamında söz sahibi olan isimlere kurulda yer verilmek isteniyor. Geçmişte AKP’de siyaset yapanların da bulunacağı belirtilen kurulun ağırlığının kadın ve gençlerden oluşacağı bildirildi.

İlk günden bu yana dillendirilen “Gül destekli Babacan hareketi” çizgisi değişmedi. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül partinin hiçbir organında görev almayacak. Partinin kuruluş çalışmalarını yürüten kurmay heyet Ali Babacan’ın yanısıra, AKP’li eski bakanlar Beşir Atalay, Sadullah Ergin ve Nihat Ergün’den oluşuyor.

'BÖLEN' OLMAMAK İÇİN YANAŞMADI

Bu arada, parti kurma çalışmalarını sürdüren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na “Partiyi Babacan kursun, siz destekleyin, aynı siyasi çizgideki iki parti amaca ulaşılmasını zorlaştırır” mesajı gönderildiği öğrenildi. Ancak Davutoğlu’nun “Biz kuruluş aşamasına geldik” diyerek bu öneriyi geri çevirdiği bildirildi. Partinin kuruluş tarihinin yaklaşması ile AKP kadrolarında katılım için nabız yoklayanların arttığı da bildirildi. Ancak “AKP’yi bölen olmamak” için bu isimlere yeşil ışık yakılmadı. Katılımlara partinin kuruluşunu tamamlanmasından sonra izin verilecek.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık