Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.2914
  • Euro 10.1228
  • GR ALTIN 489.09
  • ÇEYREK 803.04

Ali Babacan İktidar olursa yapacağı ilk üç şeyi açıkladı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, gazeteci Cüneyt Özdemir'in youtube kanalına konuk oldu. Babacan'ın konuşmaları arasında en dikkat çekici bölüm "iktidar olursanız yapacağınız ilk 3 şey nedir?" sorusuna verdiği cevap oldu.

Ali Babacan İktidar olursa yapacağı ilk üç şeyi açıkladı
  • 26 Mayıs 2020, Salı 10:54

DEVA Partisi Kurucu Genel Başkanı Ali Babacan, gazeteci Cüneyt Özdemir'in youtube kanalına canlı yayın konuğu olarak katıldı.

Yaklaşık 2 saat süren yayında geniş bir izleyici kitlesinin yakalandığı dikkatlerden kaçmadı.

Hem izleyicilerin hem de kendisinin sorularını Babacan'a yönelten Cüneyt Özdemir, ekonomiden,adalete, dış politikadan, demokrasi ve özgürlüklere kadar geniş bir yelpazade soru sordu.

Ali Babacan'ın açıklamalarındaki en dikkat çekici bölüm ise, Cüney Özdemir'in yönelttiği "bugün iktidar olsanız yapacağınız ilk üç şey nedir?" sorusuna verdiği cevap oldu.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan bu soruya şöyle cevap verdi;

EN ÖNEMLİ SORUN ÖZGÜRLÜKLER

"Ülkenin en önemli sorunlarından biri özgürlük, bu özgürlük ortamını oluşturmak da siyasi iredenin meselesidir.

İnanın bu sorunun çözümü parmak şıklatmak kadar basittir. Siyasi irade diyecek ki; ey basın, gazeteciler, köşe yazarları, özgürsünüz istediğinizi yazın. Şiddeti teşvik etmedikten sonra, nefreti pompalamadıktan sonra, evrensel hukuk kuralları çerçevesinde özgürçe yazın çizin, biz size artık karışmayacağız demeli, bu kadar basit.

Hemen düşünce suçu sebebiyle hapiste kim var kim yoksa Meclis'te karar alıp çıkartılmalı, insanlar onları görsünler ki rahat düşünmeye başlasın, birinci konu budur."

YARGI BAĞIMSIZLIĞI ŞART

"İkinci konu ise hukuk ve yargı, yargının bağımsız çalışması, yargıdaki sorunlar tabi yapısal ve derin, ama yönetim üslubu çok önemli, yargıdaki sorunların en az yarısının çözümü yine çok basit. Diyeceksiniz ki arkadaşlar biz artık iktidar olarak yargıya talimat vermeyeceğiz, telefon açmayacağız, evrensel hukuka bakın, anayasaya bakın, kanunlara bakın, bir de vicdanınızın sesini dinleyin ve istediğiniz gibi karar verin. Bunu dediğiniz zaman zaten inanın bu ülkenin savcıları, yargıçları bunlar da bu ülkenin vatandaşıdır, onlar da işlerini en iyi şekilde yapmak isterler, ama yapısal sorunlar da var. yani yargının bağımsız ve tarafsız olamamasının nedeni yapısal sorunlardan, o yapısal sorunları da anayasal değişikliklerle çözmek gerekiyor.
Yani AYM'ye atamalar ve HSK'ya atamaların iktidarın tek eliyle yönlendirilmiş atamalar olmaması gerekiyor ki onlar tarafsız ve bağımsız olabilsinler."

"ŞAHSİ MENFAATİ PEŞİNDE KOŞMAYAN İNSANLAR ATANMALI"

"Üçüncü konu ise kurumlar, yani Merkez Bankası, BDDK, SPK ve diğer birimler ki bunların organizasyon ve iç yapısını düzeltmek gerekiyor. Kurumları tekrar ayağa kaldırmak demek organizasyon ve iç yapısını düzeltmek ve düzgün insanlar atamak demektir. Yani milleti, halkı seven, kendi şahsi menfaati peşinde olmayan insanları hemen göreve getireceksiniz bunun yapılması sadece bir aydır."

Aykırı


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık