Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.8769
  • Euro 16.8435
  • GR ALTIN 942.55
  • ÇEYREK 1552.2

Ali Babacan, Erdoğan'nın talimatını açıkladı

DEVA Parti Genel Başkanı ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan katıldığı bir canlı yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen talimatı itiraf etti.

Ali Babacan, Erdoğan'nın talimatını açıkladı
  • 20 Şubat 2022, Pazar 0:49

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan geçmişte AK Parti’de bakanlık yaptığı sırada Erdoğan’ın kendisine bir talimat verdiğini fakat bu talimatı dinlemediğini açıkladı

AK Parti’de bir dönem Ekonomi Bakanlığı yapan Ali Babacan Halk TV’de katıldığı canlı yayında eski Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti ile ilgili Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine baskı yaptığını itiraf etti.

ERDOĞAN BANA BASKI YAPTI

Babacan çok konuşulacak olayı "Sayın Erdoğan'ın bana baskı yapmasına rağmen... 'At, bununla ne çalışıyorsun, at, ne gerek' diyordu. 'Olmaz' dedim" cümleleriyle anlattı

Babacan, Erdoğan’ın kendisine yaptığı baskıyı şu sözlerle itiraf etti:

 “2002ʼde, daha önce bir Merkez Bankası başkanı vardı. 5 yıllığına görevlendirilmiş. Süreyya Serdengeçti. Baktık tekniği iyi, yani bir sorunu yok. Süreyya Serdengeçti dönemini tamamlayana kadar 5 sene çalıştık onunla. Mesela hükümet kurulur kurulmaz istifasını isteyebilirdik. Muhtemelen de istifa edebilirdi. ‘Yanlış olurʼ dedik, Merkez Bankasıʼnın bağımsızlığına dokunmuş oluruz. ‘En temel direği sarsarsak yarın dikiş tutturamayızʼ dedik. Dokunmadık. Sayın Erdoğanʼın bana baskı yapmasına rağmen… ‘At, bununla ne çalışıyorsun, at, ne gerekʼ diyordu. ‘Olmazʼ dedim. Bağımsız Merkez Bankası. 5 yıllığına görevlendirilmiş. Yapamayız, yapmadık. * Nasıl yapmadık? Merkez Bankası başkanının ataması, Bakanlar Kurulu kararıyla yapılıyordu. Bütün bakanlar imzalayacak, başbakan imzalayacak, Cumhurbaşkanı imzalayacak ancak ondan sonra siz Merkez Bankası başkanını atabiliyorsunuz.”

Kaynak: Yeniçağ

yukarı çık