Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 15.9639
  • Euro 16.7918
  • GR ALTIN 931.83
  • ÇEYREK 1532.9

Ali Babacan, AKP'den ayrılma sürecini anlattı!

Deva Partisi Genel Lideri Ali Babacan, ‘Abdullah Gül’ün ortak adaylığı periyodundaki konumu’ nedeniyle yapılan tenkitleri yanıtladı.

Ali Babacan, AKP'den ayrılma sürecini anlattı!
  • 22 Mayıs 2021, Cumartesi 14:35

Haber Global yayınına katılan Babacan, AK Parti'den ayrılma sürecini şöyle anlattı:

Babacan, AK Parti’den ayrılma sürecini şöyle anlattı:

‘Ayrılacağımı ve yeni bir parti kuracağımı söylemek için Sayın Erdoğan’ı ziyaret ettiğimde bana ısrarcı oldu. Benimle ilgili problemler varsa niye ‘Gitme, kal’ diye ısrarcı oldu?’

Gül’ün ortak adaylığı sürecine ait ‘ihanet’ tenkitlerine Erdoğan’ın Fazilet Partisi’ndeki ‘yenilikçiler’ kanadının başkanı olduğunu hatırlatarak yanıt veren Babacan, “AK Parti’nin kuruluş hazırlığı sayın Erdoğan Fazilet Partisi’nin içindeyken yapıldı. Asıl ihanet nedir? Unsurlara ve pahalara uymamaktır. Siyasete girerken ortaya koyduğumuz prensipler vardı: Ehliyet, liyakat, adalet, hakkaniyet” sözlerini kullandı.

Ali Babacan şu sözleri kullandı:

Üç palavra var. Bir, kronoloji. Sayın Gül’le ilgili süreçte daha Erdoğan aday değildi. İki, ’CHP’nin adayı’ diyorlar. Model; bağımsız, tarafsız aday olup öteki partilerin desteklemesiydi. Üç, ’Gizli’ diyorlar. Görüşmeye zımnî gidecek insan tarifeli THY uçağıyla sarfiyat mi?

AK Parti’den ayrılacağımı ve yeni bir parti kuracağımı söylemek için Sayın Erdoğan’ı ziyaret ettiğimde bana ısrarcı oldu. Benimle ilgili sıkıntılar varsa niye ‘Gitme, kal’ diye ısrarcı oldu? Bu etik değil diyorlar. Bakın siyasi etik, siyasi ahlak yasasını çalışmak için yıllarca gayret gösteren benim. Taslağını ben hazırladım. Üç yıl uğraştım. Bakanlık devrinden kenara koyduğum evraklar yalnızca o evraklardır. Pekala Sayın Erdoğan niçin bunu reddetti?

Asıl ihanet nedir? Prensiplere ve kıymetlere uymamaktır. Siyasete girerken ortaya koyduğumuz prensipler vardı: Ehliyet, liyakat, adalet, hakkaniyet. Dinimizin kutsallarını günlük siyasete alet etmemek lazım. Mescid-i Aksa hepimizin kutsalı. Türkiye’deki tek dindar genel lider o mu? Siyasi rekabeti dinimizin kutsallarına bulaştırmasın. Sonra bir diğer genel lider emsal bir şey yaptığında küplere biniyor.
Daha birkaç gün evvel Hatay’da bir akşam vakti teşkilat binamız işgal edildi, camları kırıldı, içerdeki gereçler, bayraklarımız yırtıldı. Mülakat, işine gelmeyenleri eleme sistemi haline gelmiş. Sayın Erdoğan’la ilgili hissiyatını ölçüyorlar, olumsuz üzere yakalarlarsa mülakatta eliyorlar. Bu adalet mi?
Z nesli ismine konuşmamız çok hakikat değil. Bakıyorum, kimi siyasi değerlendirmelerde yeni keşfedilmiş canlı çeşidi üzere davranılıyor. Biz aslında gençlerle birlikte çalışıyoruz, bütün siyasetlerde birlikte karar veriyoruz. Netflix dizilerinden daha ağır izlenen bir dizi serisi var, 6’ncısı çıktı. Sayın Erdoğan niçin sessiz? Ne diyor, ‘Çetelerle, mafyayla gayret ederiz.’ Et o vakit.

Taban fiyatlı bir çalışanın patrona aylık maliyeti 4200 lirayken, bir kezlik 3000-5000 lira yardım açıklıyorlar. ‘Vatandaşın moralini bozmayalım’ diye yoksulluk intiharlarını yayınlatmıyorlar. Vatandaşın moralinin bozulmaması yoksulluğun önlenmesiyle olur.

 


yukarı çık