Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5368
  • Euro 10.1458
  • GR ALTIN 495.68
  • ÇEYREK 802.86

Alevi derneklerinden flaş açıklama!

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, Sedat Peker'in açıklamasından bir gün önce saldırı planlandığı konusunda uyarıldığını iddia etti.

Alevi derneklerinden flaş açıklama!
  • 01 Haziran 2021, Salı 19:24

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyerek bir dönem cezaevinde kalan ve halen bazı suçlardan dolayı aranan Sedat Peker'in paylaşımları tartışılmaya devam ediliyor.

Video konuşmalarında sık sık Aleviliğe dair konulara da atıfta bulunan Peker, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bunun nedenine dair şöyle bir iddiada bulundu:"Devamlı Alevilik konusuna değinmemin sebebi Derin Mehmet'in adamları tarafından geçmişte Gaziosmanpaşa'daki kahve saldırısından çok daha büyük bir eylem yapılıp, ülkede kaos çıkarma planlarını boşa çıkarabilmek içindir. Planları bir cemevine saldırıdır."

IŞID'İN FAAL OLDUĞU DÖNEMDE BİRÇOK UYARI YAPILMIŞTI

IŞİD'in faal olduğu 2014 ve 2018 yılları arasında cemevlerine yönelik saldırı ihbarları olduğu zaman zaman basına yansımış, cemevi yöneticilerinden yapılan açıklamalarda bu konuda güvenlik birimlerinden uyarılar aldıkları belirtilmişti.

Independent Türkçe'ye konuşan Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, 2017 yılında Ümraniye'deki cemevlerinin etrafında keşif yapan şüpheli 2 kişinin kamerayla yakalandığını hatırlatarak, "Zaman zaman güvenlik birimlerince dikkatli olmamız konusunda uyarılar yapılıyordu ancak son zamanda bu yönde bir uyarı gelmedi" dedi.

 "SON SÜREÇTE GELEN BİR UYARI OLMADI"

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de geçmişte saldırı, provokasyon girişimleri olabileceği yönünde uyarılar, ihbarlar almalarına karşın son süreçte böyle bir uyarının gelmediğini söyledi.

Ancak Peker'in açıklaması kapsamında aradığımız Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Küçükçekmece'de bulunan Garip Dede Cemevi Dedesi ve Başkanı Celal Fırat, farklı bir iddiada bulundu.

"BAZI SIKINTILAR OLUŞABİLİR, DİKKAT EDİN UYARISI GELDİ"

Sedat Peker'in tweetinden bir gün önce güvenlik güçlerinde görev yapan ve kendileriyle uzun süreden beri dost olan arkadaşlarından telefon aldığını kaydeden Fırat, "Bazı dostlarım beni arayarak 'Senden rica ediyorum Dede. Cemevleri giriş çıkışlarında dikkatli olun' dediler. Bazı sıkıntılar oluşabilir. Dikkat etmemiz gerektiğini bana söylediler" diye konuştu.

"Uyarının Peker'in açıklamasından bir gün önce yapılması önemli"

"Bize bu uyarının Sedat Peker'in açıklamasından bir gün önce yapılması aslında Aleviler üzerine kurulan oyunların tedirgin edici bir boyutta olduğunun önemli bir göstergesidir" iddiasında bulundu.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık