Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 17.88
  • Euro 18.4397
  • GR ALTIN 1029.1
  • ÇEYREK 1692.6

AKP'nin yeni seçim yasası: Daraltılmış bölge...

AK Parti'nin seçim yasası değişikliğiyle ilgili çalışmasında sona gelindi. Buna göre, ittifak içi baraj uygulamasına gidilmemesi ve barajın yüzde 7’ye çekilmesi görüşü ağırlık kazandı.

AKP'nin yeni seçim yasası: Daraltılmış bölge...
  • 26 Nisan 2021, Pazartesi 1:44

AK Parti, seçim mevzuatına ilişkin çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı.

Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre, AK Parti kurmayları, seçim barajının yüzde 10’da kalmasının bazı partilerin oylarında 'fazla büyümeye' neden olduğunu, küçük partilerde ise bir ümitsizlik yarattığını belirterek 'küçük partilerin ümidini kırmayacak, mevcut büyük partilerin de hacminden daha fazla büyümesinin önüne geçecek bir oran' üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

SEÇİM BARAJI: YÜZDE 7

Teklifte ittifak içi baraj uygulamasına gidilmemesi, seçim barajının ise yüzde 7’ye çekilmesi görüşü netlik kazandı.

D’hondt Sistemi’ne göre, önce ittifakların sonra da partilerin çıkarttıkları milletvekilleri sayısının belirlendiğine işaret eden AK Parti kurmayları, yeni teklifte oyların dağıtımına ilişkin bir değişikliğin de masada olduğunu ifade etti.

Buna göre, seçimde parti oyları ile ittifak oylarının dağıtımında önce partilerin daha sonra ittifakın oylarının hesaplanması görüşü öne çıktı.

DARALTILMIŞ BÖLGE

AK Parti'nin önümüzdeki günlerde MHP’ye götüreceği teklifte, 'daraltılmış bölge' seçim sisteminin de yer alacağı belirtildi.

AK Parti'nin, daraltılmış bölgede sistemin her il için beş vekil üzerinden kurgulanması halinde, küçük illerde aritmetiğin değişmediği, büyükşehirlerde de mevcut tabloda radikal değişimler yaşanmayacağı tezinden hareket ettiği kaydedildi.

Teklifte milletvekili transferleriyle ilgili atılacak adım da netleşti. Milletvekillerinin seçildikten sonra parti değiştirebilmeleri için süre sınırlaması getirilmesi yöntemine kapıyı kapatan AK Parti'nin milletvekillerinin partilerinden istifa ederek bir başka partiye katılmaları halinde Meclis komisyonlarındaki partilerin üye sayılarının değişmemesi yönünde bir düzenleme yapmayı kararlaştırdı.

 

AKP'den 'Kazanan hepsini alır' seçim modeli! AKP'den 'Kazanan hepsini alır' seçim modeli!


yukarı çık