Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.57
  • Euro 10.1531
  • GR ALTIN 495.94
  • ÇEYREK 813.65

AKP'li eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı. Pekcan'ın bakan olmadan önce "Emine Erdoğan’ın yakınıyım” diyerek, vergisiz bir şekilde eşya ithal etme girişiminde bulunduğu öne sürülüyor.

AKP'li eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında yeni bir iddia ortaya atıldı
  • 29 Nisan 2021, Perşembe 15:19

Pekcan'ın bakan olmadan önce "Emine yakınıyım” diyerek, vergisiz bir şekilde eşya ithal etme girişiminde bulunduğu öne sürülüyor.

Gazeteci İsmail Saymaz bugünkü yazısında konuyu ele aldı.

5 yıl önce Gümrükler Genel Müdürlüğü Özel Bürosu’nun gümrük ve ticaret bölge müdürlüklerine e-mail göndererek Pekcan’a karşı ‘müteyakkız’ olmaları konusunda uyardığı ortaya çıktı.

“Pekcan, görevini kötüye ve ticari amaçları için kullandığı ve kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle Yüce Divan’da yargılanmalıdır.” ifadelerini kullanan Saymaz’ın bugünkü yazısı şöyle:

"Dün SÖZCÜ yazarı Serpil Yılmaz, eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan hakkında çarpıcı bir yazı kaleme aldı. Yılmaz’ın aktardığına göre Ticaret Bakanlığı’na bağlı Gümrükler Genel Müdürlüğü Özel Bürosu, beş yıl önce gümrük ve ticaret bölge müdürlüklerine e-mail göndererek, o tarihte bir iş kadını olan Pekcan’a karşı müteyakkız olmaları konusunda uyardı.

Müteyakkız sözcüğü, ‘uyanık, tetikte ve dikkatli olmak’ anlamında kullanılıyor.

Neden mi müdürlerin tetikte olması istendi?

Pekcan’ın “Emine Erdoğan’ın yakınıyım” diyerek, vergisiz bir şekilde eşya ithal etme girişiminden ötürü…

Birazdan okuyacaklarınıza inanmayacaksınız. Pekcan adına siz utanacaksınız.

“EMNİNE ERDOĞAN’IN YAKINIYIM” DİYEREK…"

Sevgili Serpil Yılmaz’ın, içeriğine yer verdiği bu e-mail’i ve üst yazısını ele geçirdim. Yazışmalara göre Gümrükler Genel Müdürlüğü Özel Bürosu’nun 4 Kasım 2016, saat 10.31’de gönderdiği e-mailin konu bölümünde şu ifade yer alıyor:

“Ruhsar Pekcan hakkında müteyakkız olunması.”

E-mailde şunlar yazıyor:

“Ruhsar Pekcan isimli şahıs tarafından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin yakını olduğunu söyleyerek, vergi ödenmeksizin eşya ithali teşebbüsünde bulunduğu/bulunulacağı bilgisi gelmiş olup bu duruma karşı tüm bölge müdürlükleri ve bağlantı gümrük müdürlüklerinde görevli personelin müteyakkız olması hususunda uyarılması gerekmektedir.”

İçerikte şöyle deniyor:

“E-mail konusu olayla ilgili olarak tüm personelin müteyakkız olması hususunda uyarılmasını önemle rica ederim.”

Görüştüğüm bir gümrük yetkilisi, bu uyarının istisnai nitelikte olduğunu vurguluyor. Genelde şirketlerle ilgili ihbar kayıtlarının iletildiğini vurgulayan yetkili, isim verilmek suretiyle uyarı yapılmasının pek görülmediğini belirtiyor.

Yetkili şöyle devam ediyor:

“Firmalarla ilgili kayda alınan ihbarlar olur ama bu kadar şahsi uyarı hatırlamıyorum. Hem isim veriliyor, hem ayrıntıya girilerek, gümrük vergisi ödemekten imtina edeceği belirtiliyor.”

20 AY SONRA BAKAN OLDU

Pekcan'ın 20 ay sonra bakan olduğun bildiren Saymaz, "Bakan olduktan sonra gümrüksüz şekilde ithal eşya sokmaya ihtiyacı kalmadı. Eşi Hasan Pekcan ile birlikte sahibi olduğu Karon Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi 2019 yılında iki ortakla Nanoksia Biyoteknoloji Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi’ni kurdu. Bu şirket, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın KOBİ Teknoyatırım Destek Programı’ndan 1.4 milyon TL teşvik aldı.

Pekcanlar ürettikleri dezenfektanı Ticaret Bakanlığı ve THY’nin yüzde 50 ortak olduğu TGS Yer Hizmetleri Anonim Şirketi’ne de sattı."

"YÜCE DİVAN’DA YARGILANMALI"

Saymaz, Pekcan'ın  görevden alındığı günden beri dile getirilen belgeli iddialar karşısında hiçbir açıklama yapmadığını dile getirdi. Saymaz, "Eşi Hasan Pekcan’ın ağzını bıçak açmıyor. İktidar susuyor. Pekcan, görevini kötüye ve ticari amaçları için kullandığı ve kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle Yüce Divan’da yargılanmalıdır." dedi.

Fatih Altaylı'dan Ruhsar Pekcan tepkisi: Kurtuldu mu! Fatih Altaylı'dan Ruhsar Pekcan tepkisi: Kurtuldu mu!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı! Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan görevden alındı!

Şirketi bakanlık ihalesine giren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Usule uygun Şirketi bakanlık ihalesine giren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: Usule uygun


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık