Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 18.5213
  • Euro 18.2386
  • GR ALTIN 990.70
  • ÇEYREK 1630.9

AKP istisnayı gelenek yaptı!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, 2018’de yaptığı birçok ihaleye, “yasaya aykırı” biçimde “pazarlık usulüyle” çıktığı tespit edildi.

AKP istisnayı gelenek yaptı!
  • 31 Temmuz 2020, Cuma 7:32

Çoğu Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’nca yapılan pazarlık usulü ihaleler, Sayıştay’ın Tarım ve Orman Bakanlığı 2018 Yılı Düzenlilik Denetim Raporu’ndaki bulgularda da yer aldı. Pazarlık usulüyle çıkılan ihalelerin yaklaşık bedelinin ise toplam 222 milyon TL’den fazla olduğu ortaya çıktı.

Denetçiler raporunda “Kamu İhale Kanunu’nda temel ihale usulleri olarak açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulü sayılmış olup, pazarlık usulü istisnai bir ihale usulü olarak öngörülmüştür. Kanunda belirtilmesine rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2018 yılı için gerçekleştirilen hizmet alım ihaleleri ve yapım işi ihalelerinin büyük kısmının kanuna aykırı şekilde 21/b usulü ile ihale edildiği görülmüştür” ifadeleri kullanıldı.

‘ALIŞKANLIK’ EDİNMİŞ

Denetçiler, istisnai usulün ancak birtakım olağanüstü hallerde yapılması gerektiğini de belirterek, bu hallerin, “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen haller veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması durumu” olduğunu belirtti.

Raporda, “Pazarlık usulü ile ihaleye çıkmak idare tarafından bir alışkanlık haline getirilmiştir” denildi.

2018 yılı içinde pazarlıkla yapılan ihalelerin toplam bedelinin 222 milyon 966 bin 937 TL olduğu ve bu ihalelerin çoğunlukla Destek Hizmetleri Dairesi’nce yapıldığı öğrenildi. İhalelerde, 109 milyon TL Antalya Hipodromu yapım işine, 89 milyon ise Türkiye Milli Botanik Bahçesi Bitki Sarayı yapım işine ödendiği görüldü.

6 milyona yakın Milli Botanik Bahçesi’nin giriş karşılama binası çevre düzenine, 3.5 milyondan fazla da merkez kreş ve gündüz bakım evi yapımına ödenmesi dikkat çekti. Öte yandan raporda, “Pazarlık usulü ihale yapılması rekabeti engellediği gibi aynı iş için daha fazla kamu kaynağı kullanılmasına da neden olmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

SAYIŞTAY: CEZASI VAR

Sayıştay raporunda Kamu İhale Yasası’na göre belirlenen ilkelere aykırı olarak ihaleye çıkılmasına izin veren ve ihaleyi yapanlar hakkında yaptırım uygulanabileceği belirtildi. Raporda, “Bu nedenle kanunda sayılan şartlar var olmadığı sürece 21/b usulü ile ihaleye çıkılmasının kanunda sayılan ilkelere aykırı olduğu değerlendirilmektedir” denildi.

TARTIŞMALI İSİM

İhaleler, bakanlığın “tartışmalı ismi” Ecmel Ercan’ın Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı olduğu süre içinde yapıldı. 

Cumhuriyet


yukarı çık