Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 6.8626
  • Euro 7.7449
  • GR ALTIN 396.07
  • ÇEYREK 649.77

Akkuyu hakkında şok iddia!

Akkuyu Nükleer Santrali için kurulan Akkuyu A.Ş’nin yönetim kurulu, yapılan genel kurulda ‘off shore’ hesaplara para transferi yapma yetkisi aldı.

Akkuyu hakkında şok iddia!
  • 06 Ocak 2020, Pazartesi 23:42

Akkuyu Nükleer Santali’nin yapımı ve işletmesi için kurulan ve yönetim kurulundaki tek Türk ismin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde danışmanlığını yapan Cüneyt Zapsu olan Akkuyu A.Ş’nin yönetim kurulu tartışmalı bir karar aldı. Ankara’da yapılan genel kurulda alınan karar ile şirket yönetimine yurt dışındaki ‘off shore’ bankalara para transferi yapma yetkisi verildi.

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, söz konusu karar ile şirketin gelir ve vergi denetiminin önünün kapandığını belirterek, “Akkuyu’da vergi cenneti operasyonu tamam” başlıklı yazısında şunları söyledi:

"Rusya Federasyonu'nun ülkemizde kurdurduğu Akkuyu A.Ş.'nin, 25 Aralık 2019'da olağanüstü genel kurul toplayacağını, teknik adı “off-shore” olan vergi cennetlerinde kurulmuş şirketlerle karşılıklı para transferi yapma yetkisi istediğini duyurdum.

İşte o genel kurul, Ankara'da yapıldı ve Akkuyu A.Ş. denetlenmeyecek, vergiye de tabi olmayacak posta kutusu denilen şirketlerle para operasyonu yapma yetkisini aldı.

YASAL AMA HUKUKİ DEĞİL

Akkuyu A.Ş. yönetim kuruluna verilen yetki Ticaret Sicil Gazetesi'nde (30 Aralık 2019) şöyle ilan edildi:

“Off-shore alanlarda kurulmuş tüzel kişilerle işlem yapılması ile off-shore alanlarından para transferi yapılması işlemlerinin onaylanması”

Amiyane tabirle Akkuyu'da kimin elinin kimin cebinde olduğunun bilinmediği bir dönem resmen başladı.

Şöyle diyen çıkabilir:

“Akkuyu A.Ş., Ticaret Kanunu'na tabi yasal bir şirket. İsterse off-shore'la para transferi yapabilir. Bu suç mu?”

Yazılı hukuk açısından suç değil ama hukuka uygun da değil. Çünkü Akkuyu A.Ş.'nin nükleer santrali bu ülkede yaşayan 82 milyon insanı her koşulda ilgilendiriyor. Risklerinin, yol açtığı ve açacağı çevre yıkımının yanı sıra Türk Hazinesi orada üretilecek elektriği kilovatsaati 12.35 dolar/sent'ten satın alma garantisi verdi. Dolayısıyla uzun yıllar boyu vergilerimizle finanse edeceğimiz NGS'nin sahibi konumundaki şirketin para operasyonları karanlık olamaz…"

 

Kaynak: Yeniçağ

ANKET

HDP Kapatılmalı mı?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık