Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 6.6369
  • Euro 7.2137
  • GR ALTIN 344.13
  • ÇEYREK 564.72

AK Partili vekillerin varlık yokluk mücadelesi

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile 'etkisizleşen' AK Partili vekiller varlık yokluk mücadelesi için öne çıkacak...

AK Partili vekillerin varlık yokluk mücadelesi
  • 24 Kasım 2019, Pazar 12:01

AK PARTİ MECLİS’TE VARLIK MÜCADELESİ VERECEK

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, “Yürütme”yi Meclis’in dışına çıkarınca sadece Meclis’i değil, Meclis’in birinci partisi AK Parti grubunu da etkisizleştirdi. “Bakan yüzü” göremediği için taleplerini iletemeyen milletvekillerinin şikayeti şimdilik “Nöbetçi Bakan” uygulaması ile çözüldü ama bu da “varlık sorunu”na çare olmadı.

Duvar'ın edindiği bilgiye göre geçen hafta milletvekilleri ile bir toplantı yapıldı. Toplantıda AK Parti’nin Meclis’te daha etkin bir çalışma içinde olması durumunda Meclis’in daha da güçleneceği, işlevinin artacağı şeklinde değerlendirmeler yapıldı.

Bu, AK Partili milletvekillerinin artık sadece Cumhurbaşkanlığı ve bakanlıklardan gelen tekliflere imza atmayacağı, kendi tekliflerini de hazırlayacağı, basın toplantıları düzenleyebileceği, hatta soru önergeleri verebilecekleri şeklinde yorumladı.

Henüz tek başına bir AK Parti milletvekilinin Meclis’e sunduğu teklif yok ama geçen hafta AK Partili milletvekilleri basın toplantıları düzenlemeye başladı. AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, 2004 yılında CHP’den devralınan Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin borçlarına ilişkin, AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, İshak Paşa Sarayı için Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Ayrıca AK Parti milletvekilleri CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un Genel Kurul’da AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e yönelik sözlerine de ortak bir basın toplantısı ile tepki gösterdi. İktidar milletvekillerinin Meclis çalışmalarında daha aktif yer alma kararı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, “Seracılıkta jeotermal dopingi” döviz ve fotoğrafları yerleştirilmesi ile de kendini gösterdi.

AK Partili bir milletvekili, “Yasamanın kendi mührünü vuracağı alanlar olsun. Bu Cumhurbaşkanlığı ile çatışma anlamında değil ama sistem, Meclis o zaman güçlenir” derken AK Partili bir yönetici de, “Milletvekillerinin daha aktif hale gelmesi gerek. Önümüzdeki süreçte göreceksiniz AK Partili milletvekilleri daha çok basın toplantısı düzenleyecek. Genel Kurul’da daha çok konuşacak. Yeni dönemde daha aktif bir AK Parti göreceğiz” dedi.

 


ANKET

Koronavirüs dolayısıyla sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık