Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.8183
  • Euro 10.327
  • GR ALTIN 496.52
  • ÇEYREK 814.44

AİHM, Kırım davasının esas incelemesine geçti: Rusya Kırım'da suç işlemekten yargılanacak

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ukrayna’nın Rusya’ya karşı işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlalleri hakkında açtığı davaya ilişkin kararı açıkladı. Mahkeme davayı kısmen kabul edilir bularak, davayı esastan inceleme kararı aldı.

AİHM, Kırım davasının esas incelemesine geçti: Rusya Kırım'da suç işlemekten yargılanacak
  • 14 Ocak 2021, Perşembe 21:26

QHA'nın haberine göre; Ukrayna Adalet Bakanı Denıs Malyuska bugün yaptığı açıklamada, AİHM’nin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerine dair açtığı davaya ilişkin kararı açıkladığını duyurdu.

Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Bakan Malyuska, “Zafer! AİHM’de Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı davalar çerçevesinde ilk ara zafer!” ifadelerini kullanarak AİHM’nin davanın esas incelemesine geçtiğini bildirdi.

Ukrayna Adalet Bakanı Malyuska, Kırım’daki insan haklarına ilişkin davanın önemli kısımlarına işaret ederek, “Birinci yasal yön; mahkeme kararları aracılığıyla adım adım, Rusya Federasyonu’nun devletimizin topraklarında sergilediği saldırganlık ve gerçekleştirdiği suç eylemlerini kanıtlıyoruz. İkinci yön iletişim. Hem biz hem de Avrupa Konseyi, Kırım’ın öncelikler arasında kalmaya devam ettiğini, unutulmadığını ve tüm suçluların yakalanacağı konusunda güçlü bir mesaj veriyoruz. Üçüncü yön ise hibrit savaşa karşı koyma. Rusya Kırım’ın sözde ‘barışçıl, yasal ilhakı’ hakkında yarattığı miti destekliyor. Bu mit ilk önce iç kullanım için uyduruldu. Fakat uluslararası arenada da onu yaymaya çalışıyorlar. AİHM’nin kararı, Rusya’nın hibrit savaşta kullandığı mitolojiye karşı yapılan güçlü bir yasal darbedir.” ifadelerini kullanarak Rusya’nın Kırım Yarımadası’nı silah kullanarak yasa dışı olarak işgal ettiğini vurguladı.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık