Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6167
  • Euro 10.3179
  • GR ALTIN 501.41
  • ÇEYREK 823.33

Adalet Bakanı Gül: Benim için en büyük endeks, kalbimdir!

Ülkede yargıya güvenin dibe vurduğuna yönelik raporları değerlendiren Adalet Bakanı Gül, “Benim en büyük endeksim kalbimdir” dedi.

Adalet Bakanı Gül: Benim için en büyük endeks, kalbimdir!
  • 12 Kasım 2020, Perşembe 13:16

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirilen Adalet Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, muhalefet milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Henüz iki yıl önce yürürlüğe giren Anayasa’nın yerine yenisinin yapılması gerektiğini söyleyen Gül, yargıya güvenin ülke tarihinin en düşük seviyelerinde olduğuna ilişkin raporları ise kabul etmedi.

Birgün'de yer alan habere göre; Komisyonda muhalefet milletvekilleri, cezaevlerinin durumu, hâkim ve savcıların yanlı tutumları, uzun gözaltı ile tutukluluk konularında Adalet Bakanlığı’na çeşitli eleştiriler sundu. Muhalefet, özellikle yargıya olan güvenin yok olduğunu ve bu durumun telafi edilemez sonuçlar doğuracağını ifade etti.

"BENİM İÇİN EN BÜYÜK ENDEKS, KALBİMDİR"

Muhalefetin eleştirilerini yanıtlayan Gül, tartışmalı ifadeler kullandı. Uluslararası kuruluşların yargı bağımsızlığı ve yargıya güven konulu raporlarına değinen Gül, Türkiye’nin en alt sıralarda yer almasıyla ilgili, “Benim için en büyük endeks, kalbimdir. Yargıya güvenle, adalete güveni de ayırmak lazım. En iyi endeks insanın kendisi ve toplumun, bizim Türk toplumunun endeksidir. Bu Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ni kim hazırlıyor? ABD Barolar Birliği hazırlıyor. Söz konusu endeks, uzman görüşleri, anketlere dayanıyor. Görüşleri kimlerden aldığı belli değil. İsimler, uzmanların isimleri, hangi bilimsel metot uygulandığı belli değil” dedi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık