Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4177
  • Euro 9.0363
  • GR ALTIN 441.83
  • ÇEYREK 725.12

ABD’li generalden Irak’ın kuzeyinde skandal sözler

ABD Öncülüğünde kurulan Uluslararası Koalisyon’un Irak ve Suriye Özel Özel Operasyonlar Komutanı General Eric Hill, Irak’ın kuzeyindeki peşmerge yönetimiyle ilgili skandal ifadeler kullandı.

ABD’li generalden Irak’ın kuzeyinde skandal sözler
  • 31 Mayıs 2020, Pazar 10:55
Peşmerge başı Barazani ile bir araya gelen Hill, peşmerge yönetimi için ‘Kürdistan’ ifadesi kullanarak, peşmergelerin, ABD’nin terörle mücadelesi için önemli bir ortak olduğunu söyledi.

Peşmerge başı Mesrur Barzani, Uluslararası Koalisyon'un Irak ve Suriye Özel Operasyonlar Komutanı General Eric Hill ve beraberindeki heyet ile Erbil’de bir araya geldi.

Toplantıya ilişkin Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Mesrur Barzani, IŞİD’in yeniden eyleme başladığını özellikle de IKYB’nin idaresi dışında kalan bölgelerde Kürt çiftçilerine ait tarım arazilerinin ateşe verilmesi ve çiftçilerin kaçırması gibi olaylardan dolayı endişe duyduğunu aktardığı belirtildi.

Oda TV’nin peşmergeye yakınlığıyla bilinen Rudaw’dan aktardığına göre, toplantıda Irak, Suriye ve bölgede yaşanan gelişmelerin yanı sıra Barzani'nin peşmergeleri ile Uluslararası Koalisyon güçleri arasında devam eden işbirliği ele alındı.

Açıklamada tarafların "IŞİD teröristlerinin oluşturduğu tehditlerle mücadeleye devam edilmesi gerektiğine" vurgu yapıldı.

General Eric Hill ise, "Kürdistan Bölgesi" ifadesini kullanarak, bölgenin terörle mücadele konusunda ABD’nin bölgedeki önemli ortaklarından biri olduğunu belirterek, “Terörle mücadele sona ermedi, bu kapsamda Irak ve Kürdistan Bölgesi’yle işbirliğinin daha fazla geliştirilmesi ve devam etmesi gerekiyor” dedi.


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık