Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.262
  • Euro 10.7921
  • GR ALTIN 526.39
  • ÇEYREK 863.21

AB’den skandal Türkiye hamlesi hazırlığı

Türkiye ve Libya arasında Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine ilişkin varılan anlaşmayla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Reuters'ın duyurduğu taslak metine göre, AB ülkelerinin söz konusu anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğini açıklamaya hazırlandığı öne sürüldü.

AB’den skandal Türkiye hamlesi hazırlığı
  • 12 Aralık 2019, Perşembe 14:08

Türkiye ve Libya arasında Akdeniz’deki dengeleri değiştirecek anlaşma, uluslararası diplomasinin gündeminden düşmüyor.

Konuyla ilgili son gelişme Avrupa Birliği (AB) cephesinden geldi.

Ortalığı karıştıracak bir iddiayı gündeme getirirken, AB’nin perşembe günü yapacağı açıklamanın taslağına ulaşıldığı öne sürüldü.

Söz konusu habere göre AB, anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğini savunan Yunanistan’ın tarafında yer alarak anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğini açıklamaya hazırlanıyor.

Bildiride, “Türkiye ve Libya arasında imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına (DYAS) ilişkin Mutabakat Muhtırası üye olmayan ülkelerin bütünlük haklarını ihlal ediyor ve Birleşmiş Milletler (BM) Deniz Hukuku sözleşmesiyle bağdaşmıyor” ifadesi yer aldı.

BM’YE ŞİKAYET ETMİŞLERDİ

Türkiye geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Yunanistan'ın, ABD ve Avrupa Birliği'ni de arkasına alarak Doğu Akdeniz'i tek taraflı olarak ‘paylaşma’ çalışmalarına karşı hamle yapmış ve Libya ile masaya oturmuştu.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj ile İstanbul’da görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘deniz yetki alanlarının sınırlandırılması’ anlaşması imzalamıştı.

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık