Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 9.2431
  • Euro 10.7407
  • GR ALTIN 525.16
  • ÇEYREK 862.79

ABD′den IŞİD'a misilleme saldırısı!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), "ABD askerleri, Afganistan'ın başkenti Kabil'de bulunan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndan çekilmeye başladı" dedi. Öte yandan açıklamada, düzenlenen hava saldırısında IŞİD'in 2 üst düzey isminin öldürüldüğü ve birinin de yaralandığı belirtildi.

ABD′den IŞİD'a misilleme saldırısı!
  • 28 Ağustos 2021, Cumartesi 21:10

ABD, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı yakınlarında 26 Ağustos’ta gerçekleştirilen saldırıları üstlenen IŞİD’ın Horasan koluna yönelik hava saldırısı düzenlemişti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby ve ABD'li Tümgeneral William Taylor, hava saldırısının ardından Afganistan'daki son gelişmeler hakkında basın toplantısı düzenledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD’nin düzenlediği hava saldırısında IŞİD’in 2 üst düzey isminin öldürüldüğünü, 1’inin de yaralandığını bildirdi.

PLANLAYICI VE YARDIMCISI

Pentagon Sözcüsü John Kirby, öldürülen 2 kişinin planlayıcı ve yardımcı konumunda olduğunu belirterek, bunun vuruş için tek başına yeterli bir neden olduğunu söyledi.

MİSİLLEME Mİ?

Kirby, ABD’nin bu saldırıları Kabil’deki havaalanı saldırısına yönelik misilleme olarak yapıp yapmadığı sorusuna, “13 cesur askerimizi kaybettikten sadece birkaç gün sonra olması tesadüf değil” diye yanıt verdi.

ASKERLER HAVALİMANINDAN ÇEKİLMEYE BAŞLADI

“Kabil’deki havaalanında ciddi bir tehdit olmasına rağmen zaman çizelgesinde bizim için hiçbir şey değişmedi” diyen Kirby, tehditlerin hala çok gerçek ve çok dinamik olduğunu belirtti. Kirby, yaptığı açıklamada ayrıca, Afganistan’ın başkenti Kabil’de bulunan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’ndan ABD askerlerinin çekilmeye başladığını doğruladı.

AFGANİSTAN’DAN 177 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

ABD’li Tümgeneral William Taylor, ABD’nin toplamda 117 bin kişiyi Afganistan’dan tahliye ettiğini söyledi.

Taylor, tahliye edilen kişilerin büyük çoğunluğunun Afgan vatandaşı olduğunu, 5 bin 400’ün ise ABD vatandaşı olduğunu aktardı. Taylor, son 24 saat içinde ABD uçuşlarında 6 bin 800 kişinin tahliye edildiğini belirtti.

Kabil’deki terör saldırısının ardından 2 IŞİD üyesinin öldürülmesine yönelik açıklamada bulunan Taylor, “Kendimizi savunma yeteneğini korumaya devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

Sözcü


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık