Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.5064
  • Euro 10.3149
  • GR ALTIN 508.36
  • ÇEYREK 834.32

ABD'de gözaltına alınırken polis tarafından öldürülen siyah Amerikalı için öfke büyüyor!

ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, George Floyd isimli siyah Amerikalı erkeğin, öldürülmesi ile ilgili olarak dört polis memuru meslekten ihraç edildi. Floyd'un öldürülmesi sonrası sonrası kentte geniş çaplı protestolar düzenlendi, polisle göstericiler çatıştı.

ABD'de gözaltına alınırken polis tarafından öldürülen siyah Amerikalı için öfke büyüyor!
  • 27 Mayıs 2020, Çarşamba 15:40

46 yaşındaki Floyd'un son anları, gözaltına şahit olan bir görgü tanığı tarafından cep telefonu ile kaydedildi ve sosyal medyada yayınlandı.

10 dakikalık videoda, gözaltına alınırken yere yatırılan ve boynuna basılan George Floyd, polis memuruna "Nefes alamıyorum" diyordu.

BBCTürkçe'nin haberine göre; Floyd'un son anlarında "Beni öldürmeyin" dediği de duyuluyordu.

George Floyd'un hareketsiz kalması sonrası çağırılan ambulansla hastaneye kaldırılmasına karşın kurtarılamadı.

Pazartesi gerçekleşen olayın ardından salı günü kentte geniş katılımlı protesto gösterileri düzenlendi.

Emniyet güçleri, protestoculara biber gazı ile müdahale ederken, bir protestocu CBS kanalına, "Bu gerçekten çok çirkin. Polisin, bu ortamı kendilerinin oluşturduğunu kabul etmesi gerekiyor" dedi.

Minneapolis Emniyet Müdürü Medaria Arradondo ise görevden ihraç edilen dört polis memuru için "eski çalışanlar" ifadesini kullandı.

Basın toplantısı düzenleyen Arradondo, "Bu üniformayı her gün üzerine giyen kadın ve erkeklerin çok büyük bir kısmı toplumun tamamı ile doğru bir ilişkimiz olması gerektiğine öneminin farkındalar." dedi.

Emniyet, 46 yaşındaki Floyd'un "sahte para" kullandığından şüphelenilmesi üzerine gözaltına alınmak istendiğini, "polisle temasının ardından tıbbi bir vaka sonucu" öldüğünü açıkladı.

Çekilen videoda, gözaltına direndiği öne sürülen Floyd ile polisin nasıl karşı karşıya geldiğini gösteren detaylar yer almadı.

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey de polislerin görevden alınmasının doğru karar olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:

"Amerika'da siyah olmak, ölüm cezası ile eş anlamlı olmamalı. Beş dakika süresince beyaz bir polis memurunun, siyah bir adamın boynuna ayağı ile basışını izledik. Beş dakika... Biri sana yardım çağrısı yapıyorsa ona yardım etmelisin" dedi.

Etiketler: George Floyd abd

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık