Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 7.4192
  • Euro 8.9814
  • GR ALTIN 438.52
  • ÇEYREK 720.2

ABD, FETÖ'cülere kol kanat geriyor

FETÖ'nün elebaşı Fetullah Gülen'e 21 yıldır ev sahipliği yapan ABD, İstanbul Başkonsolosluğu eski çalışanı Topuz hakkında verilen hapis cezası kararına da tepki gösterdi. Dışişleri Bakanı Pompeo, kararın 'hızlı bir şekilde kaldırılmasını' beklediklerini ifade etti. Topuz kararı sonrası Dolar kurunda sadece 3 kuruşluk oynama oldu.

ABD, FETÖ'cülere kol kanat geriyor
  • 13 Haziran 2020, Cumartesi 12:55

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD İstanbul Başkonsolosluğu eski görevlisi Metin Topuz'un hapis cezasına çarptırılmasını eleştirdi. ABD Başkonsolosluğu'nda görevli iken, FETÖ üyeliği suçlaması ile İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan ve önceki gün 'silahlı terör örgütüne yardım etmek'ten  8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Topuz ile ilgili açıklamalarda bulunan Pompeo, mahkeme kararının 'derin bir rahatsızlık' verdiğini belirtti.

ABD olarak, Türk mahkemesinin verdiği kararın 'hızlı bir şekilde kaldırılmasını' beklediklerini savunan Bakan Pompeo, söz konusu kararın, "Türk kurumlarına duyulan güvenin altını oyduğunu ve ABD-Türkiye ilişkilerinde gerekli olan güven duygusunu da zedelediğini" ifade etti. Daha önce ABD İstanbul Başkonsolosluğu'ndan yapılan açıklamaya benzer bir şekilde Mike Pompeo da, Metin Topuz hakkındaki suçlamaların 'mesnetsiz' olduğunu savundu.
 
DEA GÖREVLİSİ TOPUZ
 
Yaklaşık 9 yıl hapis cezasına çarptırılan Metin Topuz, ABD Adalet Bakanlığı'na bağlı Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi'nin (DEA) Türkiye'deki bağlantı personeli olarak ABD Başkonsolosluğu'nda görev yaparken 2017 yılında tutuklanmıştı. Savcılık tarafından, Fethullah Gülen ile ilişki içinde oldukları iddia edilen polis ve savcılarla irtibat halinde olduğu iddia edilen Topuz mahkeme sürecinde bu iddiaları reddetmişti. Topuz, hakkında suçlama olarak ortaya konan tüm görüşmelerin, üstlerinin bilgisi dahilinde ve işi gereği gerçekleştiğini belirtmiş ve FETÖ ile hiçbir bağının bulunmadığını vurgulamıştı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta başında yaptığı bir açıklamada, Türk-Amerikan ilişkilerinde yeni bir dönem başlatmak istediklerini dile getirmişti. Kısa süre önce de Türk ordusuna bağlı nakliye uçakları ile Türkiye'den ABD'ye, koronavirüs salgını ile mücadelede kullanılmak üzere yardım amaçlı tıbbi malzeme gönderilmişti. İki ülke arasındaki ilişkiler; 2016 yılından bu yana Suriye sorunundaki farklı pozisyonlar, Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması, ABD konsolosluğunda çalışan personelin tutuklanması ve 2016'nın Temmuz ayındaki darbe girişimi nedeniyle son derece olumsuz bir seyir izliyor.

YeniMesaj

 


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık