Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 16.5756
  • Euro 17.5558
  • GR ALTIN 971.35
  • ÇEYREK 1598.4

7.5 milyon euroluk araçlar çöp oldu! Mansur Yavaş'tan Gökçek hakkında suç duyurusu!

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELKA’nın 2015 yılında toplam 7 milyon 375 bin avroya aldığı 15 adet “Teleskopik döner loader (yükleyici)” aracının alımında usulsüzlük yapıldığı tespit edildi.

7.5 milyon euroluk araçlar çöp oldu! Mansur Yavaş'tan Gökçek hakkında suç duyurusu!
  • 28 Aralık 2020, Pazartesi 15:29

Araçların, BELKA için “İhtiyaç duyulan mal” olmamasına karşın “Ana faaliyet konusu mal ve hizmet alımı” olarak gösterildiği ve kamu ihale mevzuatına tabi olmaksızın yapıldığı ortaya çıktı.

Alımın, Melih Gökçek’in belediye başkanlığı döneminde belediyeden iki yılda toplam 150 ihale alan Çam Grup'tan yapıldığı belirtildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELKA’nın 2015 yılında, Melih Gökçek döneminde yaptığı 7 milyon 375 bin Euro (68 milyon TL) teleskopik döner yükleyici alımı mahkemelik oluyor.
Yapılan incelemelerde BELKA’nın “ana faaliyet konusu mal ve hizmet alımı” olarak gösterilen alımın uygunsuz şekilde Kamu İhale Kanununun 3/g kapsamında sayılarak, kamu ihale mevzuatına tabi olmaksızın ve hiçbir usul ve esasa bağlı kalınmaksızın alımının yapıldığı ortaya çıktı.

2015’te 3/g eşik değerinin 7 milyon 726 bin 900 TL olduğunu belirten yetkililer, yapılan 25 milyon 317 bin TL’lik alımın kısımlara bölünerek eşik değer altında tutulduğunu ve usulsüzlük yapılarak alımın istisna kapsamında kalmasının sağlandığını belirtti.

Söz konusu satın almaya ilişkin kararlarda doğrudan bir markanın belirli modellerinin yer alması ve o firmanın Türkiye’deki tek satıcısının “Çam Grup” olması dikkat çekti. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Alınan araçların büyük bir bölümünün yazılımlarının satıcı firma tarafından özellikle kilitlenerek kullanılmak istense dahi kullanım dışı tutulduğu ortaya çıktı.

Yazılımın tam olarak çalıştırılamaması ve diğer arızalar sebebiyle araçların büyük kısmı uzun süre otoparkta bekletildi. Garanti süreci içerisinde bu arızaların tamirinin “muhatabın İtalyan üretici firma olduğu” gerekçe gösterilerek yapılmadığı ve garanti süresinin dolduğu belirtildi.  

BELKA’nın yeni yönetimi, ihaleyi alan Çam Grup yetkilileri ile dönemin şirket yöneticileri hakkında  görevi kötüye kullanma suçu işlendiği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.
Çam Grup, Melih Gökçek döneminde 2 yıl içinde farklı şirketler aracılığıyla, farklı iş kollarında toplam 150 ihale almasıyla biliniyor.

Yeniçağ


yukarı çık