Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.6275
  • Euro 10.334
  • GR ALTIN 501.41
  • ÇEYREK 822.61

7 milyon kişinin gözü zamda!

Milyonlarca vatandaş asgari ücret görüşmelerini yakından takip ediyor. Belirlenecek ücret gelir kaybına uğrayan çalışanların, işsizlik ödeneği alanların doğrudan hayatını etkileyecek.

7 milyon kişinin gözü zamda!
  • 08 Aralık 2020, Salı 10:56

Bu yıl asgari ücrete yapılacak zam, geçmiş yıllardan farklı olarak çok daha fazla çalışan ve işsizin gelir seviyesini doğrudan etkileyecek.

Asgari ücrete gelecek her bir kuruş zam yaklaşık 7 milyon asgari ücretlinin, asgari ücretin biraz üzerinde maaş alan çalışanların, milyonlarca asgari ücretin altında maaşla çalıştırılan kayıtsız işçilerin, işsizlik maaşı alan 255 bin işsizin, kısa çalışma ödeneği alan yaklaşık 1 milyon işçinin ve nakdi ücret desteğine mahkum olan 2 milyonu aşkın vatandaşın cebine yansıyacak.

7 MİLYON ASGARİ ÜCRETLİ

Türkiye'de yaklaşık 7 milyon kişi asgari ücretle çalışıyor.

Bu yılki görüşmelerin pandemi ve ekonomik sıkıntıların derinden hissedildiği döneme denk gelmesi işverenlerle Türkiye'yi ucuz iş gücü cennetine çevirmeyi hedefleyen hükümetin  elini güçlendireceği ifade ediliyor.

Ancak bu riski görüp güç birliğine giden işçi sendikaları ekonomik sıkıntıların sorumlusu değil mağduru olduklarını belirterek zam artı mağduriyetin karşılanmasını talep etti.

Pazarlık görüşmelerinin ardından asgari ücrete en düşük yüzde 12, olağanüstü bir gelişme olmazsa en yüksek yüzde 18.33 zam yapılabileceği tahmin ediliyor. Yüzde 18.33 zam, asgari ücretin 2 bin 750 liraya çıkması anlamına gelse de genel beklenti yüzde 15 zam ve dolayısıyla 2 bin 673 lira net asgari ücrette yoğunlaşıyor.

Etiketler: asgari ücret

ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık