Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 13.4912
  • Euro 15.2117
  • GR ALTIN 799.71
  • ÇEYREK 1314.0

3 milyon TL'lik vurgun! Telefon dolandırıcılığı çetesi çökertildi

Aydın'ın Kuşadası ilçesinde dolandırdıkları bir vatandaştan 3 milyon lira tutarında para ve ziynet eşyası alan dolandırıcılık şüphelilerinin aldıkları parayı takibi zor olan dijital para Bitcoin'e yatırdıkları ortaya çıktı. İzmir, Bursa ve Gaziantep'te düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda ikisi kadın 9 kişi gözaltına alındı.

3 milyon TL'lik vurgun! Telefon dolandırıcılığı çetesi çökertildi
  • 08 Haziran 2021, Salı 18:51

Kendilerini polis olarak tanıtarak internet bankacılığı şifresini, nakit parası ve ziynet eşyalarını alan dolandırıcılar Kuşadası Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ve İstihbarat Grup Amirliği ekiplerince üç ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonla yakalandı.

Mağdur vatandaşın başvurusu üzerine özel ekip oluşturan Kuşadası polisi, dolandırıcıların ziynet eşyalarını almak üzere Kuşadası'na geldikleri tarihe ait 300 saatlik güvenlik ve MOBESE  kamera kayıtlarını inceledi.

Sözcü'nün haberine göre; Şahısların eşkallerinin belirlenmesinden sonra yapılan teknik takiple şüphelilerin üç ayrı ilde olduklarını tespit etti.

İzmir, Bursa ve Gaziantep illerinde yaptıkları eş zamanlı operasyonlarla saklandıkları evlerde yakalanın 9 şüpheli Kuşadası'na getirildi.

ÜÇ İLDE OPERASYON

Kuşadası'na gelerek ziynet ve döviz dolu çantayı alan Ş.F. isimli şahsın İzmir'deki evinde yapılan aramada mağdur vatandaşa ait olduğu değerlendirilen 3 altın bilezik, 42 bin lira para ve olayda kullanıldığı değerlendirilen 6 adet telefon ele geçirildi.

İzmir'de olayla bağlantılı oldukları tespit edilen ikisi kadın 6 şüphelinin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise  yüklü miktarda dolar, euro ve Türk Lirası ile ziynet eşyaları, 2 Adet marka ve modeli belli olmayan 9 mm silah ve bu silahlara ait 519 adet mermi ele geçirildi.

KRİPTO HESAPLARA GÖNDERİLMİŞ

Vatandaşa ait internet bankacılığı hesabından havale edilen paraların takibi zor olan şebeke üyelerine ait kripto para hesaplarına aktarıldığı belirlendi. Bursa'da yaşadıkları tespit edilen G. S. ve Ö. Ç. isimli şüpheli şahısların kripto para hesaplarına bloke konuldu.

Şebekeyi yönettiği öne sürülen İ. A. isimli şahıs da Gaziantep'te yakalanarak Kuşadası'na getirildi.

Ele geçirilen 9 şüpheli polisteki sorgularından sonra adliyeye sevk edildi.

Şebeke'nin İzmir'de de iki ayrı benzer olayın failleri olabilecekleri değerlendirilerek bu yönde çalışma başlatıldı.


yukarı çık