Allah'a, Millet'e, Vatan'a Fedai

  • Dolar 8.821
  • Euro 10.3359
  • GR ALTIN 496.66
  • ÇEYREK 815.12

15 Temmuz Şehit yakınları ve gaziler için toplanan paralar nereye gitti?

Bir süredir 15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için yurttaşlardan toplanan bağışların akibetini soran CHP'li Murat Emir, bu bağışların dağıtılması için kurulan Şehit Yakınları ve Gaziler Vakfı'nın yöneticileriyle buluştu. Yöneticiler, Murat Emir'e 338 milyon liranın sadece 14.9 milyon lirasının dağıtıldığını söyledi. Murat Emir, "Dağıtılan miktar, biriken faiz gelirinin yarısı bile değil" dedi.

15 Temmuz Şehit yakınları ve gaziler için toplanan paralar nereye gitti?
  • 05 Eylül 2020, Cumartesi 13:46

15 Temmuz darbe girişiminin ardından iktidar, 251 şehit yakını ile 2 bin 734 gazi için yardım kampanyası başlatmış 2016 yılı sonunda 309 milyon lira para toplanmıştı.

Resmi Gazete’de 24 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan kararla Şehit Yakınları ve Gaziler Vakfı kuruldu. Uzun bir süre Hazine hesabında tutulan ve nemalarıyla birlikte 338 milyon liraya ulaşan para, bu yılın başında vakıf hesabına aktarıldı.

"FAİZ GELİRLERİNİN YARISI BİLE DEĞİL"

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Murat Emir, uzun süredir bu paranın akıbetini soruyordu. Emir, daha önce adresine gittiğinde kapalı olan vakfı bu sefer açık buldu. Vakıf yöneticileri, Murat Emir’e 338 milyon liranın 14.9 milyon lirasının hak sahiplerine dağıtıldığı bilgisini verdi.

 Vakıf görevlilerine “Nihayet sizi burada muhatap bulmuş olmak bizim için mutluluk verici oldu. Ancak, bugüne kadar paraların dağıtılmamış olması, nemalandırılmasına rağmen faiz gelirlerinin yarısının bile verilmemiş olması büyük bir sıkıntı ve bu sizin dışınızda gerçekleşen bir sorun” diyen Emir şöyle devam etti:

“Şehit yakını ve gaziler için bundan yaklaşık dört yıl önce 309 milyon lira para toplandığı açıklandı ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uzunca bir süre bu parayı dağıtmaya yanaşmadı. Bütün sorularımızı da yanıtsız bıraktılar. Bizim zorlamamızın ardından nihayet bu yılın başında para Hazine hesabından alınıp vakıf hesabına aktarıldı. Yine bizim zorlamamızla, bu yılın Nisan ayında üç kez biner lira dağıtıldığı açıklandı. Şimdi sizden öğreniyoruz ki; iki kez daha para dağıtımı yapılmış ve bugüne kadar dağıtılan para 14.9 milyon lira. Oysa bu miktar, biriken faiz gelirinin yarısı bile değil. 15 Temmuz şehitleri ile gazi yakınlarına bağış yapanlar, bu paraların nasıl değerlendirildiğini açık bir şekilde takip etmek istiyor. Bizim de vakıftan beklentimiz şeffaf bir şekilde bu sürecin yönetilmesi. Buradaki paraların her kuruşuna özen gösterilmesi lazım. Halen 300 milyon liranın üzerinde para dağıtılmayı bekliyor. Sizden daha şeffaf, daha açık, yönetim kurulu kararlarının kamuoyuyla paylaşıldığı bir süreç talep ediyoruz.”


ANKET

Bir erken seçim öngörüyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık