Lütfen bekleyin..

Sinan Demirtürk

Ziya Gökalp ve 'Milli Devlet' düşüncesi...

26 Temmuz 2013, 14:57

Türk Kurtuluş Savaşı; kahraman milletimizin üstün fedakârlığı ve Türk münevverinin inançlı desteği ile Batının emperyalist arzularının Anadolu'da boğulduğu zaferdir. Türk Milliyetçiliği fikrinin şahlanış evresi olarak Milli Mücadele, mazlum milletlerin de kurtuluş parolası olarak tarih sayfalarını taçlandırmıştır.

Türk Milliyetçiliği fikrinin, cumhuriyet öncesi Osmanlı aydınları arasında yaygınlaşmasında büyük katkısı olan Ziya Gökalp, Türk düşünce hayatının zirve şahsiyetlerinden bir tanesidir.

Osmanlı coğrafyasının ve Anadolu'nun sahibi ve asli unsuru olarak Türk milletinin; tarih, kültür, sanat, siyaset ve iktisadiyatında "Türkleşmesini" eserlerinde vaaz etmek suretiyle Türkçülük hareketinin vücut bulmasını sağlamış bir fikir adamıdır.

Gerek Milli Mücadele gerekse Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluş felsefesi ve inanç kaynağı olarak milliyetçilik fikrinin gelişmesinde en büyük pay Gökalp'e aittir. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyeti kurma kararlılığı ve feragatini göstermiş kadronun fikir önderi olarak Ziya Gökalp ayrı bir yere sahiptir.

Milletin egemenliği esasına dayalı Türkiye Cumhuriyeti milli devletinin teorisyeni Gökalp'tir. Atatürk'ün "Bedenimin babası Ali Rıza, heyecanımın babası Namık Kemal, fikirlerimin babası Ziya Gökalp'tir. " Sözleri bu durumun en açık delilidir.

"Kültür(hars)", "Medeniyet", "Mu-asırlaşmak(çağdaşlaşmak)" vb. kavramların Türk düşünce hayatında kullanılarak tartışılmaya başlanması hiç şüphesiz Gökalp'in eseridir. Bir milletin duygu, inanış ve yaşayış biçimini şekillendiren milli unsurları hars/milli kültür, insanlığın bilim ve teknolojideki gelişmelerle birlikte sonradan edindiği somut değerlere dayalı bir kavram olduğunu açıklamıştır.

Tanzimat'tan itibaren Osmanlı aydınları ve yöneticilerinin içinde bulundukları 'Batılılaşma' buhranını, esaslı tezleri ile tenkit eden büyük mütefekkir, Türklük ve Müslümanlık değerlerini ve kimliğini kaybetmeden medeniyet ve bilimsel değerlerde gelişmiş toplumların(o dönem için Avrupa'dır. ) örnek alınabileceği görüşü üzerinde durmuştur.
Türk toplumunun çağdaşlaşma sürecinin yabancılaşmakla eş değer bir anlam taşımadığını vurgulamıştır. Milli ve manevi değerlerde kendini bulmuş bir toplumun, kültürel kimliğine dayalı olarak büyük bir gelişme hamlesi ortaya koyacağını ifade ederek, genç cumhuriyetin ideolojik temelini oluşturuyordu. Gökalp'in bu yaklaşımı, Mustafa Kemal'i derinden etkileyerek, Türk inkılâbının kültür temellerini oluşturmuştur. Türk Tarihini Tetkik Cemiyti Türk Dil Kurumu gibi Türklüğün milli köklerine yeniden dönüşünü ifade eden cemiyetlerin kurulması bu iradenin sonucudur.

Diyarbakır'da dünyaya gelen Ziya Gökalp, ayrılıkçı hareketlerle o dönemlerde alevlendirilmeye çalışılan "Kürt Sorununa" ilmi hakikatlere dayalı köklü bir sosyolojik yaklaşım geliştirmiştir. 'Kürt Aşiretleri Hakkında Tetkikler' adıyla, Atatürk ve Rıza Nur beylerin teşvikiyle kaleme alınan eser, günümüz sosyal araştırmalarının boşluğunu dolduramadığı bir öneme sahiptir.


Ziya Gökalp'in teorik bir zemine oturttuğu fikri yaklaşımın, cumhuriyet dönemi düşünce hayatında temsilciliğini Mümtaz Turhan ve Erol Güngör'ün yaptığı bir devamlılığı olmuştur. Batılılaşma, kültür ve medeniyette yeni bir hüviyete kavuşma ısrarı, Türkiye'de siyaset ve düşünce hayatından yaygın bir destek bulmuştu. Özellikle 60'lı yıllar sonrasın-da, Avrupa'ya yakın olmak, medeni ve zengin olmakla ilişkilendiriliyordu. Çağdaşlık ve Avrupacılık birbirine karıştırılarak, devlet, toplum ve düşünce hayatının zihinsel çöküşü başlamıştı. Oysa Gökalp, kültürel bütün değişmelere ve etkileşimlere rağmen bir toplumun milli kimliğinden vazgeçemeyeceğini savunmuştur.

Yani biz Türkler tarihten gelen bütün farklılıklarımızı, milli değerlerimizi yok saysak bile. Avrupalı milletlerin ya da ABD'nin kendi kimlik unsurlarından vazgeçmeyeceği günümüzün değişmez gerçeklerinden bir tanesidir. İnsan Hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü kavramları ile renklendirilen 'Avrupacılık Ütopyası', teslimiyetçilik hastalığının verdiği yüksek ateşle birleşerek Türk'e ait bütün değer ve kurumlan yıpratarak ortadan kaldırma merhalesine ulaşmıştır. Türklüğü ve onun kültürel varlığını telaffuz bile etmekten uzak, Avrupalılaşmayı yeni bir medeniyet projesi olarak telakki eden bir siyasetçi kadrosu Türkiye'de söz sahibidir. Türk milletinin haklarını Avrupa Birliği veya ABD adına ipotek altına alabilecek, milli inanç ve omurgadan yoksun aydın(!) zümresi Türkiye üzerinde dolaşan en kara bulut olarak tarihteki yerini alacaktır.

Ziya Gökalp'ten Mustafa Kemal'e cumhuriyetin kurucu iradesini ortaya koyan nesillerin uğruna mücadele ettikleri Türkiye bu Türkiye değildi.

Gökalp’in fikirleri milli devletin milliyetçiliğin ve milli kültürümüzün düşman ilan edildiği bu günlerde yeniden okunması icap eden önemli fikirlerdir.

Bu görüşler ve milliyetçi iradenin varlığı göz ardı edilerek memleket bu günkü siyaset, iktisat ve düşünce fukaralığının içine sürüklenmiştir. Gücünü Türk'ün vatanlı ve milletli ebediyete kadar var olma ülküsünden alan Türk Milliyetçiliği Düşünce Geleneği ve Milliyetçi Hareket, ateş çemberiyle etrafı sarılı Türkiye için yeni bir çıkış yolu varlık iradesidir.

Tüm milliyetçilerinin, ülkücülerin; Türk milliyetçiliği hareketinin fikir kaynaklan ile yeniden buluşarak, Türklük âlemini ayağa kaldıracak azim, irade ve fedakârlığı göstermek gibi tarihi ve ilahi sorumlulukları olduğunu unutmamaları gerekmektedir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Hasan ÜLKER
1060 gün önce
Lütfen sokak dili alışkanlığı ile "Gökalp'in", "Gökalp'e" gibi Türkçeye aykırı kullanımlardan uzak duralım. "Gökalp" birleşik sözündeki ikinci unsur yiğit, kahraman anlamına gelen özbeöz Türkçe bir kelimedir ve kalın söylenir. Yani alp'a, alp'tan biçiminde... İnce olarak söylenen alp ise bir dağ adıdır ve Türkçeyle ilgisi yoktur...
Ziya GÖKALP'a hürmeten...
MURAT ÖZTÜRK
1782 gün önce
SİNAN BAŞKANIM SİZİNLE YAKLAŞIK OLARAK BUNDAN 13 YIL EVVEL ANKARA GENEL MERKEZDE BİZZAT KONUŞUP TANIŞMA FIRSATIMIZ OLDU...SİZ GALİBA MHP GENEL MERKEZİNDE BASIN YAYIN KURULUŞUNDA YETKİLİYDİNİZ...SİZİN TÜM ÇALIŞMALARINIZI TAKİP EDECEĞİM BUNDAN SONRA BAŞKANIM.SAYGILAR......
abbaskara
1811 gün önce
ziya gökalp mi milliyetçi, vatansever_?
ibrahim dizdar
1814 gün önce
Hocam kaleminize sağlık. Saygılar.
Kamil KARSLI
1815 gün önce
Hayırlı olsun. Kaleminiz daim olsun.
murat
1818 gün önce
Ziya Gökalp, yeni kurulan bir ülkenin fikir öncüsü, kaleminize sağlık....
ismail şahin
1820 gün önce
Sayın hocam hoş geldiniz. Hayırlı uğurlu olsun köşeniz.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=