Lütfen bekleyin..

Ahmet Takan

Davutoğlu değil, Abbas kurtarmış...

22 Ağustos 2014, 11:01

Ahmet Davutoğlu balonunu patlatacak ve AKP iktidarının gerçek yüzünü faş edecek müthiş bir öykü aktaracağım..

Libya’da 12 Ağustos’ta kur-ta-rıl-dı-ğını sandığımız 3 vatandaşımızın gerçek öyküsünü..
Meğerse!.. Kurtarılmamışlar..
Meğerse!.. Onları havası basılan Türk Hükümeti ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu değil Libyalı Abbas kurtarmış..
Önce kısa bir hatırlatma:
Libya’da 24 Haziran’da kaçırılan Nazım Süpürgeci ve Emrah Bahçeci ile 21 Haziran’dan sonra kendisinden haber alınamayan Necip Fazıl Coşkunsu adlı üç vatandaşımız bilinmeyen bir yerde rehin edilmişlerdi.
Kaddafi’nin indirilmesinden sonra vatanına dönen özel bir şirkette satın alma işleri görevlisi olan Nazım Süpürgeci, 2 Haziran’da daha önce 4 sene çalıştığı Libya’ya ekmek davası uğruna tekrar gidiyor.
Nazım Süpürgeci, o dehşet günlerini anlattığı söyleşimizde zaman zaman boğazı düğümlendi, göz yaşlarını dökmemek için kendisini zor tuttu. Yaklaşık 50 günlük esaretin en ince detaylarını anlatırken sık sık  “Bizi Türk devleti değil Abbas kurtardı” dedi. Nazım Süpürgeci çok küskün ve bir o kadar da kızgındı. Dışişleri kanallarının sıkı tembihlerine rağmen neden konuşmak istediğini ise şöyle anlatıyordu;
 “Tüm gerçeklerin milletimiz tarafından bilinmesini istiyorum” ...
Evet!..
Çalıştıkları şirketin Trablus Metiga Havaalanı yakınında bulunan şantiyesinden dönerken kaçırılıyor Nazım Süpürgeci ve Emrah Bahçeci (24 Haziran saat 19.00 civarı).
Küflü ekmekle iftar
Olaydan önce, yolda, iş yaptıkları Libyalı iş adamı Cemal Haddar telefonla arıyor alacak verecek meselesi ile ilgili. Buluşma yerine geliyorlar, Cemal’in arabasını göremiyorlar. Süpürgeci arıyor, başka bir sokağa geldiğini söylüyor Cemal.. Tarif edilen sokağa girince Nazım, Cemal’in arabasına biniyor. Kaldıkları kampa doğru yönelirken Cemal’in arabası yanlış bir yere sapıyor Nazım  “Yanlış yöne doğru gidiyorsunuz” diye uyarırken 3 araç arabayı çeviriyor. Karşısındaki silahlı kişileri görünce Nazım, diğer araçta kalan yardımcısı iyi Arapça bilen Emrah Bahçeci’yi telefonla çağırıyor. Emrah’ı geldiğinde bacağından bıçaklıyorlar. Emrah, hemen çalıştıkları şirketin bir yöneticisini arayarak kaçırıldıklarını haber ediyor. Kaddafi’den kalma büyük bir bağ evine götürüyorlar rehineleri.. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar sorgulanıyorlar. Türkiye’nin Libya politikaları yüzünden kaçırıldıkları söyleniyor ağır hakaretlerle yüzlerine.. Casuslukla suçlanıyorlar.
Gece gelip Nazım’ın kafasına eşofman geçiriyorlar. Kollarına iki kişi giriyor. Kelime-i Şehadet getiriyor Nazım. Araba bagajına tıkıp, 18 metrelik neredeyse nefes alması imkansız bir hücreye  atılıyorlar.. Nazım, Emrah ve Libyalı Cemal aynı hücrede. Sonraki günlerde, kendilerinden daha önce kaçırılan Necip Fazıl Coşkunsu’nun da diğer hücrede tutulduğunu öğreniyorlar. Sorgulamalarda, “Siz istihbarat elemanısınız. Firmanız inşaat altında gizli hapishane yapıyor” diyorlar. Nazım’ın beraberindeki 19 bin Dinar ve 14 milyar Lira civarındaki paraya el konuluyor. Kaçıranlar, Kaddafi’ye karşı Zintan aşiretine bağlı güçler. Tuvalet ihtiyaçlarını zaman zaman pet şişelerle gidermişler. “Tuvalete gitmemek için yemek yemiyordum” diyor Nazım. Ramazan boyunca orucunu tutmuş.Yemekler düzensiz geliyormuş. Bazen kuru ve küflü ekmekle iftar etmiş. “Nefes alma konusunda en kötü hücre bizimkiydi” diyor yanda da cephanelik varmış.
İki defa hortumla baştan aşağı yıkamışlar Nazım’ı..
Ya 1 milyon dolar ya da...
14’üncü günde Libyalı Cemal ile Nazım’ı başka bir hücreye almışlar. Daha sonra Emrah da oraya gelmiş. 
Başka rehinelerin de tutulduğu yere, Perşembe günleri Zintan’ın üst düzey yöneticileri geliyormuş.. İftar ederlerken kimin serbest kalacağına karar veriyorlarmış. Hepsi esrar kullanıyorlarmış.
Eski hücrelerine iki Mızratalı (Zintanlıların, AKP iktidarının desteklediği grup dedikleri) getirmişler. Kanasla yakalanmışlar, çok dövmüşler.
Arada not düşüyor Nazım Süpürgeci;  “Libyalı Cemal Haddar bizden  10-12 gün önce serbest bırakıldı” ..
Hücrede küçük kağıtlara telefon numaraları yazıp Kur’an’a el basmışlar “Kim önce kurtulursa diğerlerinin ailelerine haber verecek” diye. İlk çıkan Cemal olduğu halde kimseyi aramamış. Cemal gidince Necip Fazıl Coşkunsu’yu almışlar hücreye. Nazım Süpürgeci’nin anlatımına göre kurtuluş macerasının en kritik noktasına geldik;
Nazım, 28’inci günde ailesine telefon açabilmiş. Telefon imkanına, orada Abbas isimli(silahlardan sorumlu) bir Libyalıyı, zulüm gördüklerine günlerce konuşarak, ikna ederek kavuşabilmiş. Dillerin adeta tutulduğu ilk telefon konuşmasında eşine ve oğluna bulundukları yeri, bölgeyi çok iyi bilen Emrah’ın anlatımından kodlayarak bildirmiş. Oğlundan, kaçırıldıkları anlaşılan 20’nci saatte Dışişleri Bakanlığı’nın haberdar edildiğini öğrenmiş. Sonra da hem Emrah hem kendisi 2-3 günde bir ailesi ile görüşme imkanı bulabilmişler Abbas’ın sayesinde.
Bu arada kendilerini kaçıran Zintan aşireti militanlarının üçünün bir çatışmada öldüğünü öğreniyorlar. Her an ölüm korkusu ile yaşanılan günlerde tehditler de şekil değiştiriyor;
 “Ya 1 milyon dolar vereceksiniz veya burada öleceksiniz”..
Sürekli, Mızratalılara Türk Hükümetinin silah yardımı yaptığını söylüyorlarmış. Kurulan iyi diyalog sonucu bir gün Abbas  “Ben sizi buradan kaçıracağım” diyor.
Huzursuzluk had safhada
Nazım Süpürgeci,  Zintanlıların da aslında bir çete olduğunu gözlemlediğini belirtirken  “Abbas bizi Zintanlıların istemesine rağmen onlara vermedi” diyor..
“Ailelerimize para isterlerse vermeyin dedik”.. “Proje müdürümüzün ismini istediler. Libyalıların ismini verdik. Libyalı, Libyalıdan çekiniyor. Şirkete gidip para isteyemiyorlar bizden istiyorlardı” diye de ekliyor..
Bundan sonrasını Süpürgeci’nin ağzından bire bir aktaralım;
 “Emrah telefon konuşmasını duymuş. Libya İçişleri Bakanlığı’ndan biri arayıp sorgulamış. Bir gün Abbas geldi (içinizdeki hain kim) dedi. Kur’an’a el bastık biz bir şey demedik dedik. Bu olaydan sonra Libyalı Cemal serbest kaldı.
Son günler;
Bombalar etrafımıza düşüyor. Trablus havaalanı yerle bir edilmiş. Çatışmalar alabildiğine şiddetlenmişti. Abbas’ın 7 kişilik ekibi kalmıştı bulunduğumuz yerde.
Son üç güne geldik.. Abbas, sürekli bizi kaçıracağını söylüyordu. Bu arada Libyalı Cemal aradı Mısır’da olduğunu söyledi. Abbas o gece (götüreceğim) dedi bir şey olmadı. Emrah duymuş; Mızratalılardan Abbas, 130 bin dinar masraf parası istemiş. Herkesi oradan kaçırmak için. Gece kaçamayınca bir daha telefon istedim hanımı aradım, bir kişi kaldı burada burayı bassınlar kurtulalım dedim. Hanım ağlıyordu. Ertesi gün yine etrafımızda müthiş bombalama oldu.
11 Ağustos;
Abbas geldi (ay sonuna kalabilir) dedi. Ağladık sızladık, (tamam bu gece kaçıracağım) dedi. Gece yarısı olmuştu kapıyı açtı (giyinin) dedi. Dışarıdan araçlar gelmişti. Namaz kıldım dua ettim. Araca önce Necip’i soktum. Emrah’ı öne aldılar. Mızratalıları bagaja soktular. Kafamıza silah dayadılar. Kafamız eğik 80-85 kilometre  gittik. Bir üsse girdik. Arabadan inince Mızratalıları hücreye götürdüler. Bizi de götürüyorlardı Abbas müdahale etti (onlar kalacak) diye. Bizi kendi odalarına götürdüler, yemek ikram ettiler, banyolarını gösterdiler. 2-3 saat dinlendik. Sıkıntı olabilir diye (başka yere götürelim) dediler. Araçla yarım saatlik yolda bir çiftlik evine gittik. Klimalı, banyolu. Sabah oldu kahvaltı yaptık. Bizi teslim alacak şirketin Libyalı proje müdürü Muhammet Sultan’dan telefon gelmedi. Tekrar üsse döndük. Üsten aradılar, bu sefer Muhammet Sultan gelmek istemedi. (Biz getirelim) dediler almak istemedi. Huzursuzluk had safhadaydı. Daha sonra Muhammet Sultan arayıp (birine aldıracağım) demiş. Bize silah dayayan Abdülhalim’le birisi bizi 85 km. öteye teslimat noktasına götürmeye razı oldu. Arka yollardan Tarhuna’ya ulaştık. Muhammet Sultan’ın kardeşini bize teslim edip 20 milyar lira civarında para aldılar. Sultan’ın kardeşi bizi Tarhuna’da kendi evine götürdü. Gayet iyi misafir etti.
‘Teşekkür borcum yok’
Tarhuna’dan Humus’a geleceğiz. Şirket araba ve şoför gönderdi. Humus’a geldik. Elçiliğin iki zırhlı arabası vardı orada şirket ve aileler Dışişlerine serbest bırakıldığımızı haber etmişler. Orada toplu resim çektirdik hemen servis etmişler. Cemil Bey, elçi yardımcısı pasaportlarımızı verdi. Arabalara bindik yolda Büyükelçiyi arayıp bilgi verdiler. Bakan Davutoğlu da merak ediyormuş telefon ettiler. Bakan hepimizle tek tek görüştü. Formalite icabı teşekkür ettim.
Mızrata’da Başkonsolosa kısaca olup bitenleri anlattık. Not tutan bile olmadı. Bizi orada Kaddafi yanlıları kurtardı. Elçilikten cep telefonu  istedim vermediler. Orada patladım. Patlayınca bizi gece misafir edecekleri şantiyeden vazgeçip konsoloslukta yatırdılar.
Ertesi gün, sabah kalkacak Türkiye’ye dönüş uçağı rötar yaptı. Uçağa akşam 20.00 sularında binebildik. İstanbul’a gelirken yanımızda tek bir Türk yetkili bile yoktu. İstanbul’da şirket yetkilileri ile Dışişleri’nden biri  karşıladı. Ankara’ya geldik tek bir devlet yetkilisi yoktu. Bugüne kadar ne Dışişleri ne de MİT’ten arayan oldu. Ne olup bittiğini devletten kimse sormadı. Benim devlete teşekkür borcum yok. Türk devleti beni kurtardı desinler istemiyorum. Bizi Abbas kurtardı.” 
AKP iktidarının sahte kahramanlıklarının birinin kısa özeti böyle!..

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
88 gün önce
103 gün önce
185 gün önce
191 gün önce
222 gün önce
233 gün önce
235 gün önce
242 gün önce
273 gün önce
289 gün önce
313 gün önce
340 gün önce
388 gün önce
401 gün önce
417 gün önce
418 gün önce
449 gün önce
459 gün önce
509 gün önce
524 gün önce
544 gün önce
548 gün önce
552 gün önce
560 gün önce
581 gün önce
587 gün önce
601 gün önce
619 gün önce
627 gün önce
642 gün önce
655 gün önce
657 gün önce
660 gün önce
670 gün önce
688 gün önce
704 gün önce
726 gün önce
731 gün önce
732 gün önce
755 gün önce
770 gün önce
771 gün önce
800 gün önce
810 gün önce
873 gün önce
893 gün önce
894 gün önce
899 gün önce
916 gün önce
927 gün önce
949 gün önce
957 gün önce
958 gün önce
960 gün önce
972 gün önce
993 gün önce
1026 gün önce
1035 gün önce
1036 gün önce
1043 gün önce
1053 gün önce
1061 gün önce
1070 gün önce
1093 gün önce
1097 gün önce
1098 gün önce
1110 gün önce
1112 gün önce
1114 gün önce
1120 gün önce
1125 gün önce
1127 gün önce
1131 gün önce
1161 gün önce
1172 gün önce
1208 gün önce
1243 gün önce
1245 gün önce
1286 gün önce
1325 gün önce
1366 gün önce
1369 gün önce
1371 gün önce
1379 gün önce
1419 gün önce
1426 gün önce
1455 gün önce
1458 gün önce
1480 gün önce
1493 gün önce
1495 gün önce
1514 gün önce
1521 gün önce
1528 gün önce
1531 gün önce
1533 gün önce
1535 gün önce
1542 gün önce
1544 gün önce
1555 gün önce
1563 gün önce
1565 gün önce
1566 gün önce
1574 gün önce
1581 gün önce
1588 gün önce
1595 gün önce
1597 gün önce
1602 gün önce
1604 gün önce
1607 gün önce
1608 gün önce
1618 gün önce
1626 gün önce
1639 gün önce
1694 gün önce
1697 gün önce
1710 gün önce
1719 gün önce
1726 gün önce
1733 gün önce
1735 gün önce
1749 gün önce
1769 gün önce
1775 gün önce
1794 gün önce
1799 gün önce


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=