Lütfen bekleyin..

Memet Akbaş

Aaaa PKK gümrüklerde vergi alıyormuş!!

14 Temmuz 2013, 13:20

Polis Akademisi'ne bağlı Uluslararası Terörizm ve Sınır aşan Suçlar Araştırma Merkezi, 'Kaçakçılık ve Terör Sarmalı' başlıklı raporunda terör örgütünün gümrük kapılarındaki boşluktan faydalanarak "vergi" topladığını açıkladı.

Basına yansıyan ayrıntılara göre PKK, gümrük kapılarımızın diğer tarafında kendi gümrük kapılarını oluşturmuş, kaçak veya yasal geçişlerden ücret alıyor. Geçişlerle ilgili "tarifeler" bazı gazetelerde yayınlandı. Bu haberlerde PKK gümrüklerinin özelikle İran, Irak ve Suriye tarafında olduğu vurgulanıyor. Bölgedeki "Türk" gümrüklerinin durumu çok farklıymış gibi.

Açılım süreci ile birlikte sahanın ve sınırın askerden arındırılması ile birlikte insiyatifin PKK'ya geçtiği "yeni" bir bilgi değil. Erdoğan'ın “kıllarına zarar gelmeyeceği” garantisi verdiği teröristlerin şehir merkezlerinde kontrollere başladığını daha geçen gün televizyonlardan izlemiştik.

Şehir merkezlerimizde PKK kontrol noktaları oluşturulmuşken Irak ve Suriye'de oluşturulan noktalardan "şok" olmak komediden başka nedir? Üstelik Türkiye tarafındaki boşluk Suriye veya Irak'taki gibi otorite boşluğundan kaynaklanmıyor, göz yumuluyor.

Bunun bir nedeni PKK'lılara dair "aman arıza çıkartmasınlar da ne olursa olsun" düşüncesi iken diğer nedeni özellikle Suriye'de "tarafı" olduğumuz bir savaşa "lojistik" destek verme düşüncesidir. Suriye sınır kapılarımız PKK ve ÖSO militanlarınca yol geçen hanına döndürülmüş.

Özellikle Hatay sınır kapısında var olan "boşluk" Hatay'daki vatandaşları mağdur ediyor. Bölgede yaptığımız görüşmelerde sınırların kontrolsüz olması sonrası hırsızlık vakalarının arttığı söyleniyor.

Suriyeli mülteciler arasındaki hırsızlar bu konuda oldukça "yaratıcı" yöntemler geliştirmiş. Özellikle araç hırsızlıklarında. Sistem şöyle işliyor: Türkiye tarafından çalınan araçlara Suriye plakası takılarak Türk gümrüğünden geçiriliyor. Suriye tarafına geçtikten sonra araç sahibine telefon açılarak "arabanız bizde şu kadar verirseniz aracınızı geri veririz" deniyor. Araç sahibi mecburen parayı vererek arabasını kurtarıyor.

Şaka değil, gerçek. Bu şekilde mağdur olan yüzlerce insandan bahsediliyor. "Neden emniyete gitmiyorsunuz?" soruma "bu insanların hiçbir ciddi denetime tabi olmadan ülkeye girip çıkmasına göz yumanlar, bir şey yaparlar mı?" cevabını aldım.

Buradan çıkartacağımız sonuçları sayalım:

1. Suriye plakalı olmak Türk plakalı olmaktan daha avantajlı, çünkü gümrükte kimse sizi durdurmaz

2. Suriye ve Irak tarafında PKK kontrolü var ama Türkiye'de hiçbir kontrol yok

3. PKK Irak ve Suriye'de mücavir alanda bu kontrolleri yaparken Türkiye'de şehir merkezlerinde yapıyor.

4. PKK en büyük "gümrük" gelirini kaçakçılardan elde ediyor. Türkiye kendi sınırlarını düzgün kontrol etse PKK bu geliri elde edebilir mi?

5. Türk silahlı kuvvetleri sınır bölgesini "açılım"ın selameti için terketmese idi PKK'lı teröristler "gümrük" kapıları oluşturabilir miydi?

Son soru: Şok olmamız gereken şey sınırın diğer tarafında olanlar mı yoksa Türkiye tarafında olanlar mı?

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=