Lütfen bekleyin..

Ali Mert Kutlu

Türk Kanı Borsası

29 Haziran 2013, 21:15

Tuhaf başlık değil mi? Ama kabul etmek lazım ki son günlerde Türk Kanı Borsası yine hareketlendi. Borsada kazanan da olur kaybeden de derler. Ya bu laf da hata var, ya da bizim adımıza piyasa yapıcılar bu işi bilmiyor. Ya da…

IRAK

Malumunuz Saddamlı yıllar ve hatta öncesinde de Irak Türkleri zor günler yaşar, ancak her şeye rağmen direnirlerdi. Irak’ın en münevver kesimini oluşturan Türkler milli varlıklarını hem maddi, hem de manevi olarak korumayı başarmışlardı. O yıllar da çok zordu. Hele ki iletişimin kısıtlı oluşu düşünülürse.

O insanları o günlerde güçlü kılan neydi? Neydi Türkmen’in hoyratını besleyen nefes? Tabiî ki en başta sarsılmaz imanı. Başka ne derseniz çokça şey sayabiliriz. Ama en önemlisi kardeşlerimizin bize olan güvenciydi. “Allah darda koymasın, gardaşım gelir” diyordu Türkmen.

Şimdide öyle diyor mudur acaba? Herhalde demiyordur. Hatta “Türkiye’nin Türk’e bile faydası yok neredeyse, bize sıra zor gelir” diyordur. Kerkük’de, Musul’da, Tuzhurmatu’da, Erbil’de ve daha nice beldede Türkmen’e kıyanların ortağı olan eşkıya, neredeyse Türkiye’yi teslim almışken, Türkiye nasıl olurda Türkmen’e yardım edebilirdi?

Canlar düştü toprağa. Gök Bayrak’la uğurlandılar Yaradan’a. O canlar ki defalarca suikasta uğramış, Allah’ın lütfu ile kurtulmuşlardı. Ama kafamıza takılan şudur? Bölgenin horozu olan, dünyaya kafa tutan, herkesleri titreten Türkiye neden bu konuda tedbir almadı. İdama mahkum olan Irak’ın cumhurbaşkanı eski yardımcısını bile korumaya alan Türkiye, neden Türkmenlere yardım etmez. Allah korusun altından yine mezhebe dayalı bir marazi durum çıkarsa… Allah’ım iyisini bilir.

Fiziki görünüş olarak Türkmen’e benzeyen Sayın Dışişleri Bakanımızı ve kabinenin diğer üyelerine önemli bir bilgi verelim. Belki harekete geçerler. Irak Türkmenleri’nin bir kısmı Gazze’den, bir kısmı Libya’dan, bir kısmı Mısır’dan, bir kısmı Arakan’dan, bir kısmı da Suriye’den gitmişler. Ha ne dersiniz. Belki de…

SURİYE

Suriye 1918’e kadar yaklaşık 1000 yıl Türk idaresinde kalan bir coğrafyadır. Bu uzun sürede varlığını zarar görmeden sürdüren unsurlar 90 yıldır Türk kanı döküyor, adını silmeye çalışıyor. Dün Hafız Esat zalimdi. Bugün onlara yenileri eklendi. Kendilerine Kürt diyen (ben hala Kürt’ün o vahşetin sahibi olacağına inanmak istemiyorum) uluslararası yamyamlar.        Çözülme Süreci ile değerlendirmelerimiz arasında bu tablonun Suriye’yi daha da karıştıracağı vardı. Hatta Kürdistan’ın diğer ayağı da aradan çıkarılmak isteniyor demiştik. Bu iş içinde bölgenin Türk’ten temizlenmesi gerekmiş olmalı ki PYD faaliyetlerini hızlandırmış. Çobanbey Türkmen Bölgesine bağlı Başköy'e saldıran PKK uzantısı PYD, bölgedeki Türk toprağı Süleyman Şah türbesini kaldıracaklarını dahi açıklamış. Azana mı azdırana mı kızarsınız artık bilmem.

Bu arada bir acı feryat da Suriye’den yükselmiş.  Suriye Türkmen Tugayları ''Bizim ata-dedemiz olan Süleyman Şah türbesini ve bölgeyi kanımızın son damlasına kadar savunacağız, ama Türkiye bizi yalnız bırakmasın''diyerek Ankara'ya seslenmişler. O kardeşlerimize tavsiyemiz şu olacaktır. Bu tür taleplerinizi Türkçe yapmayınız. Arapça seslenirseniz anında karşılık alırsınız.

DOĞU TÜRKİSTAN

Çin birkaç gündür yine azdı. Alınan sınırlı haberlere göre en az 50 Müslüman Uygur Türkü şehit oldu. Bizde tıs ses yok. Hariciyemiz o tarafa doğru yine kükremedi (!). Muhalefet sadece yazılı açıklama yapıyor. Sendikalar suskun. Sanayici ve tüccarlarımızdan bir şey beklemiyoruz. Aman onların menfaatleri… Her fırsatta şiir okunur “Yüzüstü çok süründün ayağa kalk Sakarya”. Artık bu şiiri seslendirenlere veya dinlerken haz alanlara bende seslenmek istiyorum. Samimi iseniz oturduğunuz yerden de olsa ses verin yeter.

Doğu Türkistan’daki kardeşlerimiz için de bir umut kapısı açalım. Ey kardeşlerim lütfen bağırırken “burası Arakan’a yakın. Bize yardım etmekle Arakan’a yardım etmek arasında çok fark yok” desinler. Olur ya onları dikkate alırken sizi de aradan çıkarırlar. Ne? Umudunuz yok mu? Eee. Allah’ımın da bir hesabı var elbet.

Din adalettir. Öyle ki merhamette dahi adalet.

Millet olmanın şartlarından birisi de ortak aklı işletmektir. Ey Türk titre! Eğer kaldıysa aklını kullan.                        

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
yasar kerkuklu
1425 gün önce
turk milliyetcileri artik iktidar olmasi gerek, tipki 80 yillar gibi artik yeni dunyamizda nerde turk var ise göz göre göre yaklip yikiliyor Turkiye de hukumetten ses yok, dusmanda bunu firsat bilerek devam ettirmektedir, ist göz önunde turkmeneli, buna son gunlrede dogu turkistan eklendi, tum bunlar olur iken, ne yapmali bence turk devlet topluluklari toplanmali eger turk varligi diye bir sey kaldi ise, 10 yildan beri turk dunyasinda turk sözcugu yasaklanmakta ne olacak turkun hali.turkmen konisina gelince gun gittikce kiritiklesmektedir, iran fars devleti parmagi gun gittikce turkmen bölgelerinde gucleniyor, turkmen cephesi baskan yardimcisi sehit dusmeden önce arkasinda sadece 6 kisi tarafindan korunmakta idi, bu kader mutevazi koruma ile iran fars devleti karsisinda hangi kahraman cesaret edebilir, artik orada fili bir savas var tek istegimiz turkler arkamizda olsunlar, meydani bos birakmak turke yakismaz.
Yazarın Diğer Yazıları
1250 gün önce
1251 gün önce
1264 gün önce
1279 gün önce
1294 gün önce
1296 gün önce
1299 gün önce
1306 gün önce
1313 gün önce
1324 gün önce
1332 gün önce
1334 gün önce
1336 gün önce
1349 gün önce
1352 gün önce
1354 gün önce
1357 gün önce
1359 gün önce
1362 gün önce
1368 gün önce
1374 gün önce
1375 gün önce
1377 gün önce
1380 gün önce
1389 gün önce
1392 gün önce
1394 gün önce
1401 gün önce
1402 gün önce
1408 gün önce
1409 gün önce
1412 gün önce
1416 gün önce
1419 gün önce
1421 gün önce
1428 gün önce
1430 gün önce
1432 gün önce
1434 gün önce
1435 gün önce
1437 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=