Lütfen bekleyin..

Ali Mert Kutlu

Etnik Demokrasi mi?

22 Haziran 2013, 19:58

Ülkemizde 2007’de yayınlanan ve çevirmenliğini de kimliksiz anayasanın savunucu ve mimarlarından olan Ergun Özbudun’un yaptığı bir kitap var. Üçüncü Dalga. Yazar Samuel Huntington, 20. yy’ın sonlarında henüz demokrasiden yeterince nasiplenmemiş 30 ülkeye nasıl demokrasi yerleşebileceği hakkında ilgililere bilgi ve taktikler vermekte. Ona göre bir ülkede rejimi değiştirmek isteyen iktidarların uyması gereken bazı hususlar mevcuttur ve bunlar oldukça önemlidir.

            Huntington’a göre iktidarlar ileride birilerine egemenliği devretmek istiyorlarsa, onlarla herkesin gözü önünde kavga etmemeli, saygıda kusur etmemelidir.

            Yine Huntington derki, eğer birileri ulaşmak istediğiniz büyük hedefi zamanından çok önce açık eder, kamuoyu ile paylaşırsa inat edip savunmayın, hatta güçlü bir şekilde inkar edin.

            Nasıl? Yukarıdaki iki küçük paragraf tanıdık geliyor değil mi? Kitabı okumamış da olsak biz söylenenlere bir yerlerden aşinayız gibi? Belki de senaryoya dökülmüş halini sahnelerde alkışlamış veya ayıplamışızdır.

            Ülkemizde yaklaşık on bir yıldır yaşanan gelişmeler göstermiştir ki, birileri rejim ve egemenlik konusundaki düşüncelerini kamuoyundan uzunca bir süre saklamayı becerebilmiştir. Gelinen noktada ya mızrak artık çuvala sığmıyor, ya da yavaş yavaş zaman kemale ermekte.

            Kastımız nedir? 2011 seçimleri öncesine kadar iktidar bölücülerle açıkça bir işbirliği içinde görünmüyordu. Veya bizlerden saklayabiliyorlardı. Hatta bazen Türk Milliyetçilerini dahi yaya bırakmaya çalışıyorlardı. Seçimlerden sonra işler değişmeye başladı. Devletimizin şeklini şemailini, ruhunu değiştirmek için yeterli olan sayısal çoğunluk elde edilemedi. Bunun üzerine “barışçı-efendi yol (!)” ya isteyerek, yada isteterek uygulanmaya başladı. Artık kameralar önünde iktidar ile bölücüler arasında kavgalar görülmeyecektir.

            Malumunuz hafta sonunda bölücüler Diyarbakır’da Nirvana’ya ulaştılar. Hemen sonrasında da Selahattin Demirtaş gayet nazik bir şekilde tehdit etti muhataplarını. İşte bazıları;

  • Adaletiniz de batsın, hukukunuz da batsın, vicdanınız da batsın
  • Öcalan ile müzakere yürüteceksin, çıkıp kürsüden de terörist başı, bölücü başı diyeceksin. Sen neyin başısın? Bu dil, bu üslup barış getirebilir mi?
  • Kendisi demokrasinin savunucusu, son kalesi, sokakta muhalefet eden herkes demokrasi düşmanı. Daha Türkiye'de demokrasi oluşmadı ki sen onu temsil edesin. Şu anda temsil ettiğin sistem faşizan sistemdir. Ya bu sistemi değiştirmek için elini taşın altına koyarsın, ya da faşizan sistemin temsilcisi olarak, bugüne kadar o sistemin temsilcilerinin başına ne gelmişse devrilip gidersin.
  • 20 gündür konuşuyorsun söylediklerinin yarısı yalan.
  • Sınır filan yok ki, o taraf Kürdistan bu taraf Kürdistan. Çöz bakalım. Bu halk size bir gün öyle bir ceza kesecek ki feleğiniz şaşacak. Yürütün bakalım bu siyaseti. Bugüne kadar bu halkın bebeğini bile teslim alamadınız. Karşınızda direnen bir halk olacak.
  • 'Silahlar sussun siyaset konuşsun' dedin Başbakan. Demokratik siyaset mi istiyorsunuz? Gelecek ay yıl değil. Biz bu hafta tavrınız nedir görmek istiyoruz.

Yukarıdaki maddeler Demirtaş’ın ağzından ortalığa saçılan sözler. Bakalım Huntington’un yukarıda ilk sırada söylediğimiz tavsiyesine uyulacak mı diye düşünürken cevap gecikmedi. 20 Haziran 2013 Perşembe günü Beşir Atalay ve Sadullah Ergin isimleriyle beraber bir açıklama geldi. “Yeni yargı paketi yolda, hazırlıklar bitmek üzere.” İki tarafın açıklamalarını peşpeşe koyunca sözü edilen yargı paketinin kime yarayacağını tahmin ediniz. Huntington’u dinleyip hiç tartışmaya girmiyorlar, hatta saygıda kusur da etmiyorlar. Acaba bu denli mecburiyetin altında ne var?

Huntington’dan yukarıya yaptığımız alıntı/yorumun ikinci şıkkında güçlü inkardan söz ediyor. Adam neyi kastetti bilmiyorum. Ama benim aklıma Sayın Devlet Bahçeli’nin İmralı Canisi ile yapılan görüşmeleri deşifre etmesi geliyor. Ne de çok gayret etmişlerdi inkar etmek için. Herkesi şerefsizlikle etiketlemişlerdi. Sonrası malum. Kötü sözün alıcısı olmadı, elde kaldı.

Yabancılar dürüst mü, cesur mu bilmem? Ne sayarsanız. Hem yapıyorlar hem de gizlemiyorlar. Ben okuduklarımla şahit olduklarımı böyle örtüştürdüm. Takdir sizin.

            TARAF BU SEFER ÇUVALLADI

            Biliyorum hemen her haberine çoğunlukla kızıyorsunuzdur. Bende kızıyorum. Ama biliyoruz ki senaristin özel postası bu gazete. Neden çuvalladıklarına gelince. Efendim habere göre Bülent Arınç Başbakanın sözlerine kırılmış ve istifa etmiş. Hepten asparagas. Bunlar demek ki kendi başlarına habercilik yapamıyorlar. Eğer Bülent Bey istifa edebilecek birisi olsaydı çoktan ederdi. Başbakan onu daha  önce de o kadar kırdı ki. Beyefendi cam adam gibi oldu. Ama maşallah her seferinde toparlanmasını bildi. Yine toparlanmıştır. Bülent Bey, Taraf’ı fena atlattı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
1549 gün önce
1550 gün önce
1563 gün önce
1578 gün önce
1593 gün önce
1596 gün önce
1598 gün önce
1605 gün önce
1612 gün önce
1623 gün önce
1631 gün önce
1633 gün önce
1635 gün önce
1649 gün önce
1651 gün önce
1653 gün önce
1656 gün önce
1658 gün önce
1661 gün önce
1667 gün önce
1673 gün önce
1674 gün önce
1676 gün önce
1679 gün önce
1689 gün önce
1691 gün önce
1693 gün önce
1700 gün önce
1701 gün önce
1707 gün önce
1708 gün önce
1711 gün önce
1715 gün önce
1719 gün önce
1721 gün önce
1724 gün önce
1727 gün önce
1729 gün önce
1733 gün önce
1734 gün önce
1736 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=