Lütfen bekleyin..

Yalçın Taze

Evet, Hayır kaybetti

19 Nisan 2017, 17:51

EVET, HAYIR KAYBETTİ

Tarihi bir günü geride bıraktık. 3 gün evvel Türkiye’de rejimi değiştirecek, hatta anayasal süreçlerin tersten işlemesine dair “start” olacak bir değişikliği oyladık.

“o kazandı, bu kazandı” tartışması, her gün onlarca kanalda, onlarca köşede konuşuluyor. Bana sorarsanız kazananı olmayan bir yarıştı!

İktidar partisi ya da değişikliği en çok isteyen Sayın cumhurbaşkanı mı kazandı?

HAYIR!

“Hayır” diyerek, türlü iftiraya maruz kalmış olan, değişikliğin, milletin değil kişilerin yararına olduğuna inanmış olan bizler mi kazandık?

HAYIR!

“Hayır kazandık! Bu daha başlangıç” diyerek, iktidarın baskısına referans olacak bir söylem dili geliştirenler “hadi oradan” diyebilir, lakin kazanamadık!

Gördüğüm, daha önce birçok yerde dile getirdiğim bir gerçek var; tabi YSK müdahalesini yoruma dahil edersek… Muhalefet, sahada reklam odaklı, insanlara değişikliğin geçmesi halinde olabilecekleri anlatmaya yönelik bir kampanya stratejisi geliştirirken, iktidar devletin imkanlarını da arkasına alarak, sandık başından sayıma kadar kazanma odaklı “Makyavelist” bir strateji ile oynuyor.

Netice…? Kazanıyor!

Cumhurbaşkanı’nın “atı alan Üsküdar’ı geçti” ya da “skor değil sonuç önemli” gibi açıklamaları da bunu teyit eder mahiyette!

“Kazandık mı, kazandık kardeşim” diyorlar.

Bu yaklaşım bana Weber’in şu sözlerini hatırlatıyor: "Tecrübelerimiz bize göstermiştir ki, hiçbir otorite sistemi, sadece maddi, duygusal veya ideal motiflere dayanarak sürekliliğini sağlayamaz. Bütün bunlara ek olarak, her otorite sistemi meşruiyetine ilişkin bir inanç oluşturmak ve beslemek gayretindedir.”

Bu bakımdan iktidar kaybetti, çünkü getirecekleri sistemin meşruiyetini kendileri dahi sorguluyorlar; biz kaybettik, çünkü iktidar ve “destekçileri” YSK’nın iç hukuk yolları kapalı kararı ile masada kazandılar!

Zamansız bir söylem

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde, referandum sonuçlarına itiraz eden eylemler yapılıyor.

İtirazların, YSK'nın, Ak Partili üyenin “talebi” üzerine değiştirdiği ve damgasız/mühürsüz zarfların da "sayılmasını" salık veren kararına dair olan kısmı, benim için makul ve haklı.

Bana göre de, oylama doğudaki illerde bitmiş, batıda henüz bitmemişken verilen bu karar vicdanları yaralamış, hatta ve hatta iktidar partisine ve “destekçileri”ne gönül verenlerin dahi, galibiyet sevincini kursağında bırakmıştır. Bu bakımdan, böyle bir  referandumda böyle bir karar, "hukukun egemen olduğu her ülkede” sorgulanabilir. 

Benim takıldığım nokta, eylemler sırasında gördüğüm bir pankartın anlattığı; "%50+1 ile toplumsal sözleşme olmaz"

Referandum bittikten sonra dile getirilen bu argüman, bana göre, en az YSK kararı kadar sorunlu!

“Evet” demiş olsam ve bu pankartı görsem, aklıma ve dilime gelecekler az çok şu şekildedir: “Hayır oyları %50+1 çıkmış olsaydı da aynı savda bulunacak mıydınız?”

YSK’ya yapılan itirazları, YSK’nın kararına dair protestoları son derece mantıklı ve demokratik buluyorum, ancak sonuca dair bu itiraz, bir o kadar zamansız!

Bir takım siyasi örgütlenmelerin ya da baskı gruplarının çatısı altında dile getirilen “çoğunlukçu demokrasi”ye itiraz ifade eden bu söylem, referandum öncesi, referandumlar öncesi dillendirildiğinde halisane gelebilir ve fakat şimdi değil!

Bu baskı gruplarının, siyasi örgütlenmelerin referandum öncesi, çoğunlukçuluğa karşı bir eylemi oldu mu, bilmiyorum ancak YSK kararını odağa aması gereken eylemlerde bu söylem “haklı iken haksız çıkmak” sonucuna götürür!

Vazgeçin bu söylemden, YSK’nın “talebe bağlı kararı”na dair itirazınıza devam edin, daha gerçekçi, daha makul!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kral
372 gün önce
HAYIR yüzde ellinin üzerinde bir sayıyla kazanmıştır. Biz görmedik ama akp nin üst tabakası bunu çok iyi gördü. Halkın eyalet sistemine karşı olduğunu çok iyi anladılar.
Umarım sözde, sahte, sanal gündemlerle halkı oyalayıp ülkemiz üzerinde devletçikler kurmazlar.
bu referandumun 1 oy ile bile olsa evetle sonuçlanması ülkemiz için büyük bir felakettir.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=