Lütfen bekleyin..

Memet Akbaş

'Demokrasi Paketi'nin asıl hedefi...

30 Eylül 2013, 14:48

AKP'nin çok merak edilen "demokratikleşme" paketi açıldı. Paketin açıklanmasından önce paketi hazırlayanın demokrasi ve eleştiri hürriyeti meselesine bakışı "uygulamalı" olarak görüldü.

Hükümet, iş başına gelmeden önce çok karşı olduğu "akreditasyon" kurumunu yine işletti. Muhalefet tarzını beğenmediği gazeteleri basın toplantısına sokmadı. Bu gazetelerden birisi Türkiye'nin 4. büyük gazetesiydi. Bir diğeri ise Milliyetçi kesimin en çok takip ettiği gazeteydi.

Hükümetin ve onun başının çok eleştirdikleri askeri vesayet dönemi geleneklerine sahip çıkmada gösterdiği performans takdire şayan. Başbakanın bu tavrı konusu demokrasi olan bir toplantıda sergilemesi paketin içeriğinin değil uygulayıcının niteliğinin önemli olduğunu gösterdi.

Neyse geçelim…

Pakette eleştirilecek, karşı çıkılacak hususlar var, desteklenecek hususlar da. Umarım birileri toptancı bir yaklaşımla paketi reddederek hükümetin tuzağına düşmez.

Hükümet pakete milli ve manevi hassasiyetleri kaşıyabileceği maddeleri yedirerek "eğitim" ve siyasi sistemle ilgili düzenlemeleri geçirmek istiyor.

Muhalefetin bu konuda dikkatli bir yaklaşım sergilemesi lazım.

Mesela pakete "farklı dillerde eğitim" düzenlemesinden ötürü muhalefet edeceğim derken başörtüsü gibi toplumun hassasiyet noktalarına basılmamalı. Bu meselelerin hükümet tarafından seçim arifesinde ve meydanlarında alabildiğine kullanılacağını söylemek kehanet olmaz….

Farklı dillerde eğitim meselesi…

Ben sıcağı sıcağına "farklı dillerde eğitim" meselesine değinmek istiyorum. Bildiğiniz gibi pakette eğitim dilinin "özel okullarda" farklı dillerde yapılabileceği belirtilmiş. Bu düzenleme hükümetin bir takım "etnik" unsurlara ayrıcalık tanıma hastalığının ürünü ve sebebi belli.

Türkiye bireysel özgürlükler anlamında hala bir takım kısıtlamalarla karşı karşıya. Bu durumda "genel"e şamil özgürlüklerde genişlemeler yaşanmalı. Pakette bu konularda bir düzenleme gözükmüyor. Hal böyleyken "etnik" ayrıcalıkların kaşınması sosyal barışa zarar verecektir.

Kaldı ki Türkiye'de "özel eğitim" yok. Yani "özel okullarda" farklı bir eğitim müfredatı okutulmuyor. Türkiye'deki sisteme "paralı eğitim" demek daha doğru olur. Yani özel eğitim kurumları Milli Eğitim müfredatı içinde eğitim veriyor. Hal böyleyken "özel okullarda" farklı dillerde eğitim nasıl yapılacak?

Diyelim ki yaptınız, devlet okullarında çocuğunu okutan bir vatandaşımız Anayasa'daki "eğitimde eşitlik" talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurup kendi ana dilinde eğitim isterse ne olacak?.

Bu maddeyi yazanların ya Türk Milli Eğitim sisteminden haberi yok. Ya da arkadan dolanarak  Devlet okullarında Kürtçe eğitimin yolunu açmak istiyor.

Ayrımcılığı kaldıracağım derken ayrımcılık yapılıyor…

Başbakan "farklı dillerde eğitim" hakkının bütün dillere değil "bazı" dillere verileceğini açıkladı. Bu dilleri de muhtemelen Bakanlık belirleyecek. Anlaşılan o ki bütün "etnik" gruplara değil bazı etnik gruplara bu hak verilecek.

Peki o zaman diğer "etnik" gruplara haksızlık (!) olmayacak mı?

Hükümetin bu yaklaşımı, bu pakette daha da bir kararlılıkla mücadele edeceğini söylediği "ayrımcılık" kapsamına girmiyor mu?  Başbakan'ın açıklamaları ve düzenlemelerin ruhundan anlaşılıyor ki hükümetin paket hazırlayıcıları "farklı" gruplar olarak Kürt ve Romanları görüyor.

Halbuki Başbakan kendisi her fırsatta "Türkiye'de 36 etnik grup" var diye ifade ediyordu. O zaman 36 dilli bir "özel eğitim" tasarlanmalı aksi durum ayrımcılık olur.

Paketin "hedef kitlesi" belli. 

Bu maddenin, seçim barajları maddesinin, siyasi yardımlarla ilgili maddenin, yerleşim yerlerinin isimleri ile ilgili maddenin ve "eş başkanlık" maddesinin Basın toplantısını Kandil'de izleyen güruhla onların asıl patronları olan eşkıyanın gönlünü kazanmak adına getirildiği aşikâr.

Başbakan BDP ve PKK'yı "muhatap" almayacağını söylüyor ama her ne hikmetse seçim barajları ve siyasi yardımlar için çizilen çizgilerin hemen üzerinde BDP yer alıyor, yerleşim yerleri ve eş başkanlık sistemi ile ilgili düzenlemeler BDP ve terörle ilgili kuruluşların "talep listesinde" yer alıyor…

Memet AKBAŞ / HABER FEDAİ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=